Jak přežít vedra ve městech?

Ve městě máme (skoro) všechno - zábavu, přátele, kulturu. Místa, kam zajít nebo kde popít. Jediné, co bychom ještě chtěli, je dostat #prirodudomesta. A proč? Abychom přežili letní výheň v rozpáleném městě!

Ve městě může být i 40°C 

Připadá vám někdy ve městě sluneční žár k nepřežití úmorný a za 5 minut máte pocit, že jste někde v jiné galaxii? Není to jen ve vaší hlavě! Teplota ve městech může šíleně kolísat na minimálním prostoru. A za tímto rozdílem stojí příroda. Typickým příkladem jsou pražské Riegerovy sady, 200 metrů vzdálené od Hlavního nádraží.

Zatímco na nástupišti "Hlaváku" naměřil satelit Landsat 8 při svém měření okolo 40 °C, tak ve stromy posetých Riegerových sadech už to bylo jen 35 °C.  Vlakové nádraží, průmyslové zóny, nákupní centra. Zkrátka plochy bez kousku zeleně, které se v letních dnech dokáží ohřát až o 10 stupňů víc než parky a travnaté plochy. A to je problém, zvlášť pokud vezmeme v úvahu, že tropických dní (kdy je více než 30 °C) přibývá.

Velké betonové a asfaltové plochy pak zadržují teplo až do nočních hodin, kdy například v Praze je v průměru během léta v noci o 2,4 °C více než na venkově. To negativně ovlivňuje nejen kvalitu spánku, ale i zdraví obecně.

Kam utéct před městskou výhní?

Chládek hledejte u řeky nebo v parcích se stromy. Třeba taková Vltava je schopná ochladit stavby ve svém okolí asi o čtyři stupně. Dva až tři stupně zvládnou srazit i malé stromy a trávník mezi domy, třeba jako tomu je na pražských Vinohradech, kde jsou vysázené na ulicích stromy a vnitrobloky domů jsou plné zeleně.

To je také důvod, proč je tam asi o 4 °C příjemněji než na industriálním Smíchově. Místa se vzrostlými stromy, jako například větší parky, si pak udržují dokonce až o osm stupňů nižší teploty než zástavba v jejich okolí.

Příroda do města prostě patří. A my vám ji přinášíme!

 

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.