Inspirace: Rozkvetlé komunitní zahrady Barcelony

Barcelona je město moře, skvělého jídla, kultury a hlavně - komunitních zahrad! Jako v každém velkoměstě člověk narazí i v Barceloně na stinná místa jinak prosluněného nablýskaného města. Brownfieldy, rozestavěné budovy, polorozbořené domy, zastavěné proluky, nevyužívané plochy a zelené území nikoho. Pro někoho vřed na těle města. Pro místní je ale každé podobné místo příležitost. Příležitost vzít osud místa, kde žijí, do vlastních rukou. Příležitost proměnit zarostlou džungli do prosperující zahrady a pulsujícího centra komunitního života.

 

Podobná místa nemusíte chodit hledat daleko, protože na řadu z nich narazíte v naprostém centrum města, například nedaleko turisty milovaného chrámu Sagrada Familia, stojícího v samém městském centru! Desítky komunitních zahrad jsou rozesety doslova po celém městě, zakládané jak aktivními místními lidmi, tak samotným městem. 

 

Squaterská zahrada a sociální centrum Can Masdeu je typickým představitelem zahrady, vzniknuvší aktivitou lokálních patriotů zdola. A právě zásadním faktorem pro vznik komunitních zahrad, vedle výhodného teplého podnebí, je tradiční vysoká participace lidí na veřejném dění a aktivní život ve veřejném prostoru.

 

Na druhé straně pak stojí městské zahrady, které spravuje město Barcelona. To vytváří komunitní zahrady ze shora a vidí v nich především příležitost pro zapojení seniorů do veřejného života. Město je skrze programy motivuje k pěstování zeleniny na komunitních zahradách a zapojuje je do zkrášlování míst, kde žijí a pohybují se. Zkrátka inovativní, otevřená a přístupná správa města je dalším dílkem do skládačky úspěchu komunitního a městského zahradničení na jihu Evropy. 

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.