Život ve městě jako v přírodě díky vertikálním zahradám

24. 7. 2017

Kooperativa-Vertikální zahrada (3).jpg

Když francouzský botanik a designér Patric Blanc nastoupil v roce 1982 do Národního centra vědeckého výzkumu v Paříži, aby se věnoval své vášni – rostlinám, objevil na základě dlouhodobého pozorování inovativní způsob pěstování rostlin bez použití půdy, která jim poskytuje spíše mechanickou podporu. Navázal tak na dvojici německých vědců Juliuse von Sachse a Wilhelma Knopa, zakladatele moderní hydroponie, tj. pěstování, kde rostliny spočívají pouze v živném roztoku, tedy ve vodě doplněné o tekutá hnojiva a další živiny.

Čtyři roky na to Patric Blanc dokončuje svoji první „indoor“ vertikální zahradu v pařížském muzeu Cité des Sciences et de l’Industrie. Po roce 2000 hydroponie způsobuje boom v architektuře a zdá se, že v dnešní době už fádním jednobarevným a plochým stěnám odzvonila hrana.

 

V Praze roste největší vertikální zahrada ve střední Evropě

Každá plocha si zaslouží trochu přírody. Zvláště ve městech, kterým vertikální zahrady umožňují více dýchat, a vytváří tak zdravější prostředí pro život obyvatel. Staly se neodmyslitelnou součástí mnoha výjimečných a úspěšných projektů, kancelářských budov, obchodních center, letišť či hotelů. Po Paříži následovaly další světové metropole jako New York, Londýn, Madrid, Hong Kong a ani Praha na sebe nenechala dlouho čekat. Jistě jste už sami na nějaké zazeleněné stěny na ulici narazili. Nyní se v našem hlavním městě dokonce realizuje největší vertikální zahrada ve střední Evropě. Bude jí stěna budovy AFI v Karlíně, jejíž celková plocha činní okolo 1600 m².

Na svědomí ji má firma Němec, která hydroponický systém zdokonalila a přišla s tzv. kaskádovými zahradami, v nichž se rostliny dávají do samozavlažovacích truhlíků umístěných nad sebou. „Do dnešního dne jsme zrealizovali několik tisíc metrů čtverečních vertikálních zahrad. Každý týden realizujeme 2–3 zahrady, takže v současné době zažíváme obrovský boom. Dokonce se nám stalo, že jeden den volal zákazník a druhý den ráno jsme to jeli instalovat,“ sdělil nám ředitel stejnojmenné firmy Josef Němec, který tak potvrdil, že zájem o tyto zahrady roste.

Vertikální zahrady přestávají být pouze doménou velkých projektů a pozvolna se přesouvají také do privátních prostor a domovů. Staly se originálním designovým prvkem mnoha obývacích pokojů, pracoven či zimních zahrad.

 

Zelené stěny jsou zdravé

KASKADOVA ZAHRADA_NEMEC LUXUSNI POVRCHY_LINDT (3).jpg

Barevná škála použitých rostlin často připomíná dokonalé umělecké dílo.

Stěny plné rostlin nejsou jen příjemným estetickým prvkem interiéru, ale mají i příznivý dopad na člověka. Živé stěny působí ozdravně na naši psychiku a náladu, zachycují velké množství polétavého prachu a v horkých dnech příjemně snižují teplotu vzduchu. Dále zvyšují vlhkost v místnosti, která je často na nižší hranici, než by být měla. Jedinečnou vlastností vnitřních vertikálních zahrad je i jejich skvělá akustika. Koeficient pohltivosti hluku se pohybuje až okolo neuvěřitelné hodnoty 0,7 aw, což se vyrovná těm nejlepším akustickým materiálům.

Vertikální zahrady dnes představují důležitou složku toho, jak by mohla města budoucnosti vypadat a fungovat. Na stěnách domů totiž nemusí růst pouze okrasné rostliny, ale lze zde pěstovat i potraviny. Malá inovace v architektuře tak může předznamenat revoluci v zemědělství. Při tom, jak ubývá půdy a jak města pohlcují krajinu, si náš životní styl a nároky žádají, aby byla příroda opět do měst nějakým způsobem navrácena, a lidstvo už dávno pokukuje po způsobu, jak to udělat. Již v roce 1938 americký profesor krajinářské architektury na Univerzitě v Illinois vynalezl zelené stěnové systémy, kterým přezdíval „botanické cihly“. A ještě dávno před tím, než německá dvojice vědců Julius von Sachs a Wilhelm Knop vynalezli moderní hydroponii, uměli tento způsob pěstování rostlin ve vodě používat už starověcí Egypťané.

 Zahrady ve městě, ať už horizontální, či vertikální, jsou jeho přirozenou součástí, měli bychom o ně tedy pečovat a nechávat je vzkvétat. Autor první vertikální zahrady v Paříži Patric Blanc, inspirovaný deštnými pralesy a vysokohorskou flórou, ostatně svoji původní myšlenku popsal jako „potřebu navracet přírodu do města“.

 

Realizace vertikálních zahrad se v poslední době dostávají nejen do kancelářských budov...

IMG_8678.jpg

Takto vypadá sídlo společnosti Němec na pražském Karlíně.

 

... či luxusních butiků

Kaskadovazahrada_ALO Diamonds_Nemec Luxusni povrchy (3).jpg

Součást interiéru prodejny ALO Diamonds.

 

Stále častěji se uplatňují taktéž v kavárnách...

Vertikalni zahrada_Kavarna Lagarto Deli_Most (4).jpg

Interiér kavárny Lagardo Deli Most.

 

... veřejných prostorech...

Venkovni VZ_Manes (7).jpg

Venkovní vertikální zahrada před pražskou budovou Mánes.

 

... i jako dokonalá dekorace s přidanou hodnotou v interiérech bytů

vertical-cascade-garden-vertikalni-kaskadova-zahrada-nemec-Zdimerice  (1).jpg

Pohled do obývacího pokoje soukromého byto ve Zdimicích.

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.