Zašla jsem si do botanických zahrad nejen za rostlinami
autorka: Sandra Kisić
Věděli jste, že jsou v Praze tři botanické zahrady? A že kromě tisíců rostlin v nich najdete i spoustu dalšího? Jednu chrání u vchodu andělíčci, v další si dáte domácí botanické víno a v té třetí na vás budou křičet papoušci.
My jsme se rozhodli si během jednoho dne projít všechny tři. Naučili jsme se rozeznávat desítky odstínů zelené, nachodili jsme přes patnáct kilometrů, nechali se obletovat motýly a málem jsme se dokonce napíchli na kaktus. A taky jsme si pro vás připravili tohoto průvodce místy, kde najdete snad nejvíc koncentrované zeleně v celé zemi.
Dobrá zpráva je, že si jí dokonce i část můžete odnést domů. Tak se na ně pojďme podívat.
Svět papoušků, ryb a kaktusů v zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy
Pět zastávek tramvají od Václaváku se skrývá klidná oáza plná zeleně a nádherné flóry. Tato nejstarší botanická v Praze oslaví brzy čtvrt tisíciletí od svého založení v roce 1775, no není to neuvěřitelné? V areálu se nachází budova katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a sídlí tu i Ústav pro životní prostředí. Skleníky byly bohužel při spojeneckém náletu na Prahu 14. února 1945 prakticky zcela zničeny, německé už obnoveny nebyly, české se po válce přestavěly.
Dnes je ve sklenících stálá expozice tropů a suchých subtropů, přičemž nejcennější expozicí je kolekce středoevropské květeny. Celosvětovým unikátem zahrady je exemplář jinanu dvoulaločného (Gingko biloba cv. Praga), což je obří bonsaj stará přibližně 130 let. V červnu zde každoročně probíhá výstava Spolku pěstitelů kaktusů a sukulentů – pastva pro oči! Vstup do venkovního areálu je zdarma a každé úterý od 10 do 12 hodin nabízí zahrada jedinečnou možnost poradenské služby v otázkách pěstování a určování rostlin. S sebou fotky nebo klidně i samotnou rostlinu.
Papoušci ara ve voliéře vás pozdraví ihned po vstupu do skleníku.
Pozor na ostny rostlin!
Web: http://bz-uk.cz
Adresa: Na Slupi 16, Praha 2
Otevírací doba: duben-srpen 10:00-17:00 (skleníky), 10:00-19:30 (exteriéry)
V trojské botanické zahradě si můžete koupit přebytky rostlin
Nejznámější pražská botanická zahrada se nachází vedle té zoologické v Troji a bez problému tu strávíte celé odpoledne, klidně i celý den. Přehledná mapka zahrady vás provede od kaktusů k mokřadu, do japonské zahrady, na pivoňkovou louku, ke kosatcům a ke slavnému skleníku. Fata Morgana láká malé i velké už čtrnáctým rokem a není divu, kdo by se nenechal obletovat motýly? Sledovat průsvitné jihoamerické motýly během sání nektaru je naprosto hypnotizující. Posezení u rybníčku, který je aktuálně plný pulců, v horkých letních dnech opravdu zpříjemní den každému, slibujeme!
Trojská botanická zahrada svým návštěvníkům také nabízí možnost občerstvení v Ornamentální zahradě a osvěžení v čajovně. Návštěvu zahrady doporučujeme završit degustací vín z místní vinice, která je památkově chráněná, a je z ní nádherný výhled na Trojský zámek s živým labyrintem. A jako suvenýr je možné si čas od času zakoupit přebytky rostlin – o výprodeji zahrada vždy informuje na svém webu. Letošek tematicky patří Americe, která se jako červená nit táhne většinou letos pořádaných akcí. Vyvrcholením bude v letních měsících „Americké léto“, které nabídne ukázky tamní přírody, ale i zvyky původních obyvatel a náhled do kuchyně tohoto kontinentu.
Procházka po skleníku Fata Morgana.
Botanická bez kaktusů není botanickou!
Od vinice svaté Kláry je nádherný výhled.
Web: http://www.botanicka.cz/
Adresa: Trojská 196, Praha 7
Otevírací doba: Duben-září 9:00-18:00 (skleník Fatamorgana), květen-srpen 9:00-20:00 (venkovní expozice)
V téměř neznámé zahradě v Malešicích budete skoro sami
O této botanické zahradě nemá většina Pražáků ani tušení. Patří střední zahradnické škole na Jarově a krom místních a žáků sem zavítá málokdo, ačkoliv je přístupná veřejnosti. Zajímavostí je, že za druhé světové války bylo v objektu velitelství gestapa a německý vojenský lazaret. Zahrada i se svým zámečkem (tak se přezdívá vile na samém vršku areálu) vystřídala mnoho majitelů a dnes přímo vybízí k procházkám mezi orchidejemi, vodopádem s jezírkem a kaskádou tůní.
Ve skleníku je krom všemi oblíbených masožravek i cykas japonský – jedna z nejstarších rostlin na světě, byla tu o dost dřív než dinosauři. Velkou výhodou je krom vstupu zdarma i to, že tu pravděpodobně budete sami a lavička s výhledem na rybník a zámeček s pávy bude jen vaše. Na rande ideální! A když jsme u toho rande… u skleníku se nachází prodejna květin, které vypěstovali sami studenti s pomocí místních zahradníků. Co takhle si tedy občas udělat radost lokálními květinami, které necestovaly stovky kilometrů, ale bylo o ně láskyplně pečováno? Za nás velké ano!
Staré skleníky dnes již bohužel v havarijním stavu.
Rostlinky lemující celý skleník určený pro žáky.
Andílci chránící malešickou botanickou zahradu.
Místní palmový krasavec.
Web: http://www.skolajarov.cz/botzahr.php
Adresa: Pod Táborem 17, Praha 9
Otevírací doba: Květen-září denně 9:00-18:00