Zahrádkářské kolonie jsou českým folklórním evergreenem

11. 9. 2017

_MG_8395.jpg

Češi jsou venku rádi – snad žádný jiný národ nemá takovou zálibu v houbaření a outdoorových sportech. Nejinak je tomu i se zahrádkami, které ne vždy musí přiléhat k domu. Městské osady se těší velké oblibě už několik desetiletí. Hrdí majitelé si tu plní své sny a navrch dávají průchod nekonečné kutilské kreativitě. 

Bazény a francouzská okna kombinují se záhonky, divokými růžemi a slunečníky. Na zahrádkách totiž lze s trochou fantazie a řemesla zrealizovat sny, které vám byt v městské zástavbě neumožní. Používá se zpravidla to, co se najde. Nahodilé sbírání stavebnin vytváří organickou architekturu, která si žije svým životem. Neustále se mění. Každý použije pro další a další vylepšení, co má zrovna po ruce: proto je každá zahrádka tak trochu stejná, a přesto jedinečná.

V zahrádkářských koloniích se neustále něco děje: sousedské spory střídá výpomoc v podobě exkluzivního, podpultového sloního trusu ze ZOO, o kterém je známo, že skvěle hnojí. Občas musí jít hádky na téma, kdo má zelenější trávník, stranou, protože je potřeba spojit se proti nepříteli v podobě mandelinky, zloděje anebo pozemku chtivého developera.

Zahrádky ještě před revolucí sloužily primárně k vypěstování si vlastních zásob. Dnes je však majitelé využívají především proto, aby si mohli užít klid a přírodu v tolik rušných městech. 

 

Většinu zahrádek zahaluje barevný květinový opar

_MG_84091.jpg

 

Majitelé si volná odpoledne užívají na provizorních terasách...

_MG_8409.jpg

 

... a venkovních posezeních...

_MG_8347.jpg

 

... nebo dovádějí u bazénu

_MG_8397.jpg

 

Místní nástěnkáři ke svému poslání přistupují s láskou

_MG_8398.jpg

 

Pitná voda v místních chatkách teče jen zřídkakdy, alternativám se však meze nekladou

_MG_8386.jpg

 

Zkrátka ať už mluvíme o venkovních dekoracích...

_MG_8392.jpg

 

Ochranných opatřeních...

_MG_8393.jpg

 

... či koupelnách...

_MG_8352.jpg

 

 ... vybavení...

_MG_8361.jpg

 

 a celkovém provedení chatek, zahrádkářské kolonie jsou zkrátka rájem všech kutilů

_MG_8343.jpg

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.