Začíná sezona hrušek. Kam na ně?

18. 9. 2017

IMG_3869.jpg

Věděli jste, že hrušeň je jedním z nejdéle žijících ovocných stromů? Roste klidně i dvě stě let. A stejně tak si dává načas i se svou úrodou, která dozrává až v polovině září. Dobrá zpráva pro všechny, co si chtěli ve volné přírodě načesat ovoce a za celé prázdniny to tak nějak nestihli.

 

Kam na ně?

hrusky-mapa.jpg

I přes svou dlouhověkost je hrušeň více náchylná k nemocem, a tak se vyskytuje řidčeji než například jabloň – i tak jich podle mapy na-ovoce.cz najdete všude kolem dost. Nápověda: Má ráda světlo, teplo, kvalitní půdu a nebojí se výšek.

 

K čemu je dobrá?

IMG_3853.jpg

Hrušky obsahují minimální množství sodíku a zároveň vysoké množství draslíku, a tudíž pomáhají v boji s vysokým tlakem. Zároveň podporují činnost ledvin. Vysoký obsah vlákniny zlepšuje zažívání. Povařené se doporučují na kašel. Její zdraví prospěšné účinky byly známé již ve středověku – také se věřilo, že na hrušeň může člověk přenést svou nemoc. 

Hruška ale především dobře chutná. Můžete si z nich připravit například skvělou, a přitom jednoduchou večeři: stačí jejich tenké plátky smíchat s kvalitními těstovinami, gorgonzolou a ořechy – a během pár minut máte na stole nejlepší večeři babího léta! 

Pozdně zrající ovoce rozkošných tvarů umí potěšit i v tekuté podobě, a to nejen jako hruškovice, jedna z nejoblíbenějších pálenek. Kdy jste naposledy měli hruškovou limonádu? Jestli vůbec? Zkuste si ji vyrobit! Stačí vhodit do mixéru dvě hrušky nakrájené na kostky, přidat litr vody, citron, třtinový cukr a bylinky podle chuti (ne Maggi). Hruška si rozumí skoro se všemi, a tak je jen na vás, zda dáte přednost bazalce, rozmarýnu nebo třeba tymiánu. Skuteční fajnšmekři si limonádu mohou dokořenit i jinak: třeba již zmíněnou hruškovicí…

IMG_3882.jpg

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.