Vyrazte na výlet do nejzelenějších evropských měst

15. 11. 2017
1.jpgZdroj: Flick.com

Tipy na výlety po českých nejzelenějších městech jsme si už dali, není ale čas sbalit kufry a zajet se podívat, jak se žije v okolní Evropě? V redakci jsme si dali tu práci a po večerech sestavili výčet těch nejzajímavějších měst, které rozhodně stojí za to navštívit. Tento výběr vycházející z ekologických přínosů a zároveň i vysokého počtu parků a dalších zelených ploch vám ukáže, která jsou ta pravá. Tak obvolejte partu a vyrazte s batohem poznávat svět, z našeho seznamu si zaručeně vyberete!

 

Kodaň, Dánsko

Kodaň vyzařuje takovou auru, že se tady zkrátka nedá nechovat ekologicky. Auto tu vlastní jen 30 % domácností, a silnicím tak panují cyklisté, v rozlehlých parcích, na travnatých hřištích si hrají děti a zdejší uvolněnou atmosféru si užívají nejen turisté, ale i zdejší obyvatelé. Není divu, že v roce 2014 získala titul nejzelenějšího města Evropy a po dlouhá léta se drží na nejvyšších místech tohoto žebříčku. Ale nebojte se, Kodaň je především studentským městem a život v ulicích, kavárnách a skvělých místních hudebních klubech vás rozhodně nadchne.

 

Malmö, Švédsko

Švédské město Malmö je jednou z příkladných ukázek, jak se šedé průmyslové ulice a industriální prostory mohou během několika let přeměnit v krásné, svěží město s mnoha skvělými místy pro piknik, sport nebo procházku. Západní přístav funguje pouze z obnovitelné energie získané sluncem, vodou a větrem. V místní botanické zahradě Augustenborg můžeme vidět největší evropské střešní zahrady a do roku 2031 by podle plánu mělo více než 30 % lidí využívat alternativních dopravních prostředků – ať už chůzi, jízdu na kole nebo městskou hromadnou dopravu.

 

Bristol, Velká Británie

Stejně jako Kodaň, Bristol si cenu za nejzelenější město Evropy odnesl roku 2015 a tomuto ocenění stále dělá velkou čest. Každý pátý zde do práce chodí pěšky a počet kol v ulicích za poslední léta neúměrně narůstá. Město proslulo především svým světoznámým přístavem, ale jedním z nejúžasnějších výhledů je bez debat most ztrácející se v záplavě korun stromů a nespoutané přírody kolem soutoku řek Avony a Frome přímo uprostřed města.

 

Oslo, Norsko

Jak je vidět, Skandinávie prostě jede a ve výčtu nemůže chybět ani Norsko s hlavním městem Oslo. To se totiž doslova topí mezi korunami stromů a mimo to se tam žije opravdu zdravě. Sport a konzumace zeleniny jsou na denním pořádku, zdejší přístav dodává dostatek čerstvých ryb a městský urbanismus pokorně kopíruje zdejší krajinu. Oslo je zkrátka smíšený les, ve kterém se lidé rozhodli žít.

 

Paříž, Francie

defer="defer">

Ačkoli by to řekl jen málokdo z nás, do výčtu patří i tato okázalá metropole. Paříž se totiž rozhodla, že jí 400 městských parků nestačí a do roku 2050 se pokusí snížit objem skleníkových plynů o 75 %, a stát se tak metropolí budoucnosti. Belgický architekt Vincent Callebaut vytvořil osm typů budov, které by nejen plyny a emise pohlcovaly, ale dokonce produkovaly samostatnou energii. Neuvěřitelné, máme se na co těšit!

 

Vídeň, Rakousko

 

Have a nice weekend! ☀️? Amazing picture by @khristinasas #vienna_austria #vienna_autumn #vienna

Příspěvek sdílený Vienna ?? (@vienna_austria), Říj 14, 2017 v 2:18 PDT

Rakousko je pro české milovníky přírody ostřílenou klasikou, a ta proniká i do zdejší metropole, hlavního města Vídně. Kolem Uměleckohistorického muzea se rozkládá dokonale upravená francouzská zahrada, nicméně na své si přijdou i vyznavači méně organizovaných parků. A ať už vás lákají procházky po architektonických skvostech nebo nespočtu skvělých hudebních klubů, rozhodně se nezapomeňte zastavit na vídeňskou kávu a pořádný kus sachru!

 

Amsterdam, Nizozemsko

Většina z nás si pod názvem Amsterdam představí tulipány, dřeváky a sýr. Zdejší urbanisté však vědí, že zachování tradice spočívá v jejich rukou, a budují tak nespočty parků a zalesněných prostorů. Ať už se rozhodnete pro Vondelpark, Amsterdamse Bos či Westerpark, čekají vás kilometry a kilometry krásných přírodních scenérií.  A zajímavým faktem je, že i přes nespočet malebných kanálů křižujících ulice města má Amsterdam nejmenší spotřebu vody.

 

Curych, Švýcarsko

Tato švýcarská chlouba se mezi ideální města zapisuje především díky velmi nízkým emisím oxidu uhličitého. Podle amerických výzkumů společnosti Mercer z roku 2006 je dokonce nejideálnějším městem pro život z celosvětového pohledu. Kromě velkého množství vodních ploch křižujících centrum města je Curych obklopen krásnou alpskou přírodou pronikající mezi cihlové domy místních ulic.

 

Helsinky, Finsko

 

Helsinki mode. #helsinki #finland #bird #helsinkiofficial #instahelsinki #suomi

Příspěvek sdílený Александра Третьякова (@headtopshorty), Říj 27, 2017 v 5:54 PDT

S emisemi zdárně bojují i finské Helsinky, které se snaží veškerou automobilovou dopravu nahradit metrem, tramvají či pěší chůzí, pro kterou je upravován stále větší počet ulic. Především ovšem vynikají skvělou koordinací třídění, a recyklují tak více než 58 % veškerého odpadu. A pozor, zelené plochy zabírají 47 % města, takže najít vhodné místo na klidnou procházku, trochu sportu či frisbee s přáteli rozhodně není problém.

 

Lublaň, Slovinsko

A konečně se dostáváme k našemu vítězi Lublani, představující dokonalou rovnováhu mezi životním komfortem a ekologickými návyky. Na kolech zde jezdí malí i velcí, čímž se nejen pročistilo zdejší ovzduší, ale také ulice a silnice. Pokud zde už náhodou na nějaké auto narazíte, jako pohon užívá zemního plynu. Při procházce městem každou chvíli narazíte na veřejné fontánky s pitnou, velmi kvalitní kohoutkovou vodou a téměř 14 tisíc pouličních lamp svítí LED diodami. A nemůžeme nezmínit Lublaňský hrad a husté lesy, které jej obepínají přímo v samotném centru města. Neváhejte a vydejte se tam na výlet, nebudete litovat!

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.