Vydejte se s námi za přírodní minulostí

25. 9. 2017

FW9B4721.jpg

I když už léto v podstatě skončilo, stále zbývá v letošním roce pár teplých dnů, které si vyloženě říkají o výlet do přírody. Ten navíc můžete spojit i s osvěžením dějepisných znalostí. Že to nezní nijak lákavě? Nenechte se zmást a vydejte se zažít historii na vlastní kůži.

 

Legendární výšlap na horu Říp

Kopec ležící 4 km od Roudnice nad Labem zaujímá v české historii tak silnou pozici, že mu kde kdo nepřesné a nadnesené označení hora odpustí. Z dálky vypadá spíš jako krtina, ale vyšlápnout nahoru není zas až taková sranda. Možná proto praotec Čech po výstupu a rozhlédnutí viděl zářnou budoucnost země zaslíbené, kterou se rovnou rozhodl pojmenovat po sobě. Jeho bratr Lech pokračoval do Polska, těžko říct, jestli udělal dobře nebo špatně. Je diskutabilní, nakolik Čechova vize odpovídala realitě, i tak je na místě otázka: kdy jste tu byli naposledy? Na výletě se školou? Na koncertu Evy a Vaška? A není načase to napravit?

 

 

Prapes Enda na Řípu!?

Příspěvek sdílený Evi Petrecká (@evi.petrecka), Srp 9, 2017 v 11:47 PDT

 

Turista Mácha

Kromě toho, že Mácha dobře psal, platil i za vášnivého chodce. Jeho rozervaná, poetická duše nacházela během procházek v přírodě spoustu útěchy a inspirace. Když zrovna neměl čas jít pěšky až do Itálie, vzal za vděk i Středočeským krajem. A právě jednu z četných poutí, které podnikl, vzal za svou i Klub českých turistů, který z ní ustanovil oficiální trasu: vede od Mělníka přes Lhotku, Kokořínský důl, hrad Housku, Žďár a Bezděz až Máchovu jezeru. Dejte si těchto 50 kilometrů a uvidíte, že i vy potom dokážete napsat hodně zajímavou básničku třeba o puchýřích na nohou.

 

 

Best trip ever:) #nature #cottage #czech #holiday #kokorinsko #vylet #roubenka #chalupa #dovolena #machovastezka

Příspěvek sdílený Hana Macků (@hannah_macku), Čec 6, 2017 v 8:18 PDT

 

 

#evening #running #run #beh #kumburk #novapaka #brdo #machovastezka #brooks #dramatic #clouds #mraky #iloveit #cleanmyhead

 

Příspěvek sdílený Ondrej Nydrle (@onyd), Zář 20, 2016 v 1:54 PDT

 

 

 

#cottage #forest #nature #kokorinsko #machovastezka #travel #czech #rocks

Příspěvek sdílený Hana Macků (@hannah_macku), Čec 6, 2017 v 8:02 PDT

 

Opáčko vyjmenovaných slov u sv. Vojtěcha

Českému světci z rodu Slavníkovců a autorovi středověké hitovky Hospodine pomiluj ny je zasvěceno hned několik krásných míst. V Libici nad Cidlinou poblíž Nymburka najdete například jeho památník. V Bylanech u Kutné Hory se nachází jedna z četných kaplí. Místo stojí za návštěvu i proto, že člověk na vlastní oči vidí vyjmenované slovo, které musel udržovat v povědomí po celou dobu základní školy, aniž by věděl, o co jde (německý název pro vesnici zní Bilans). Asi nejzajímavějším je však Broumovský klášter postavený ve 14. století a později zrekonstruovaný v barokním slohu podle návrhu věhlasných architektů, otce a syna Diezenhoferových. Bez debat nezapomenutelným zážitkem je pak noční prohlídka Benediktinského kláštera, kde si po napínavé prohlídce můžete v místní kavárně skočit na kafe nebo něco ostřejšího.

 

 

#chzechrepublic #rakovnicko #kounov #trip #walk #kaple #kaplesvatehovojtecha #chapel #forest #chapelinforest

Příspěvek sdílený Marek Petrásek (@p_marek), Říj 26, 2015 v 6:53 PDT 

 

Na kole kolem rybníku Rožmberk

Vodní nádrž s rozlohou 489 hektarů je největším rybníkem v celé České republice a podle (zřejmě české) definice rybníka i na světě. Jihočeský kraj je rybníky proslulý – především pak okolí Jindřichova Hradce a Třeboně, pozdějšího sídla šlechtického rodu Rožmberků. Placatý ráz CHKO Třeboňsko je ideální nejen pro válení u vody, ale také pro letní projížďky na kole. Na podzim zde probíhají četné výlovy kaprů. K Rožmberku dorazil na tuto společenskou událost v roce 1925 i T. G. Masaryk a když se tu líbilo jemu, určitě se nebudete nudit ani vy.

 

 

#rybnikrozmberk#naseoblibenemisto #dobresetupremysli

Příspěvek sdílený Lucie Horynová (@lucie.horynova), Čec 18, 2016 v 2:03 PDT

 

Piknik na Dívčích hradech

Nenechte se zmást skutečností, že na kopci v pražském přírodním parku Prokopské údolí už žádný hrad nestojí: prameny uvádí, že od jeho postavení do zpustnutí uplynulo pouhých sto let. Jeho zřícenina navíc sloužila v 16. století jako cíl pro cvičení s novými děly. I později dostával kopec, co mohl: terénní nerovnosti způsobené bojem mezi ruskou a ustupující německou armádou zůstaly na západním hřbetu dodnes. Středověký hrad nicméně vystřídala jiná dominanta: vodárenská věž z roku 1976. Dívčí hrady představují ideální místo na piknik, navíc s impozantním výhledem na celou Prahu.

 

 

Our neighborhood ? #divcihrady #ciirad #prokopskeudoli #prague #czechrepublic #familytime #myboys

Příspěvek sdílený Lucie Grosaftova (@lucie_grosaftova), Čec 22, 2017 v 12:16 PDT

 

#hay #prague ?

Příspěvek sdílený Nikola Votrubová (@nikola_vot), Čec 19, 2017 v 5:06 PDT

 

prespat pod sirakem v prokopaku v cervenci, pohoda. 3x dest, 14 stupnu, asi hodina spanku. still worth it!

Příspěvek sdílený Honza Nousek (@__on__the__road__), Čec 12, 2017 v 10:31 PDT

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.