Ty nejlepší zelené fasády v Praze aneb kde si udělat krásné #selfiečko

10. 7. 2017

FW9B3430.jpg

autorka: Sandra Kisić

Příroda je prostě nejvíc, na tom se všichni shodneme. A takové #selfie v přírodě sbírá lajky úplně samo. Bohužel my – měšťáci ze samotné metropole – nemáme kvůli nabitým diářům na výlety do přírody moc čas. Naštěstí se příroda přes stěny vkrádá pomaloučku i za námi do města a z pražských zákoutí, kterých si člověk často ani nevšimne, tak vytváří jedna z nejkrásnějších míst pod sluncem.

 

Novoměstská radnice

FW9B3276.jpg

Roztančený břečťan v centru města. Výstavní gotická budova někdejšího Dobytčího trhu, dnes Karlova náměstí, se pyšní fasádou zcela porostlou popínavými rostlinami. Věděli jste, že břečťan se může vyšplhat až 30 metrů nad zem? Jeden z nejznámějších amerických architektů Frank Lloyd Wright kdysi prohlásil tuto legendární větu: „Doktoři své omyly pohřbívají, architekti pokrývají břečťanem.“ Novoměstská radnice nemá co schovávat, ale břečťan jí stejnak přidává na kráse, kterou ocení i vaši přátelé na sociálních sítích. Až dofotíte, usedněte na kávu do Café Neustadt v nádvoří radnice. Majitel této kavárny Ondřej Kobza sám za zeleň ve městě bojuje a buduje u sebe na střeše Lucerny komunitní zahrádky.

 

FW9B3228.jpg

 Břečťan vypadá stále stejně, proto Novoměstská radnice vypadá celoročně jako z pohádky.

 

FW9B3224.jpg

 Nádvoří dominuje zelená stěna a kamenná kašna.

 

Petřín

FW9B3240.jpg

Petřínské pískovcové skalky skrývají spoustu překrásných míst. Od zářivě oranžových cihel pokrytých všemožnými rostlinkami přes tajné zelené skrýše až po lavičky s tím nejhezčím výhledem na Prahu. Petřín není jen pro pejskaře a prvomájové lásky, procházka kolem Hladové zdi z dob Karla IV. vrátí ztracený klid všem. Pokud máte víc času, navštivte i Štefánikovu hvězdárnu na vrchu Petřína a pozorujte planety. Nový Galileo nebo Koperník z vás sice nebude, ale vesmír je i díky nim dostupný nám všem. 

 FW9B3235.jpg

Cihly vykukující zpoza břečťanu tvoří na Petříně kouzelná zákoutí.

 

FW9B3238.jpg

Popínavý břečťan poskytuje úkryt ptákům a drobným savcům.
 
FW9B3285.jpg 
Ten nejkrásnější pohled na hlavní město.

 

Zahrady Pražského hradu a zámecké schody

FW9B3463.jpg

Jít na Pražský hrad? Nejsem turista, řeknete si. Ale ruku na srdce – kdy jste se naposledy v matičce Praze cíleně vydali na nějaké turistické místo mimo Václavák a Staromák? Dejte na nás a jedno volné dopoledne věnujte zahradám na hradě a jejich okolí. Kromě povedených fotek si odnesete i vnitřní pýchu, tak krásné střechy a věžičky prostě žádné jiné město nemá. A co se týká zelených fasád, i místní pouliční muzikanti ví, že fotogenické pozadí přinese nějakou tu korunku do klobouku navíc. Jedno malé pozor na závěr; kvůli zvýšeným kontrolám a bezpečnosti byste u sebe neměli mít nože, zbraně a sklo.

 

FW9B3477.jpg

Rostlinkami jsou pokryté stěny i některých míst, která nejsou běžným návštěvníkům přístupná. Příkladem je tato Hartigovská zahrada.

 

FW9B3495.jpg 

Písně břečťanového prince zpříjemní každý podvečer.
 

Podolí 

FW9B3204.jpg

Mezi tramvajovými zastávkami Kublov a Podolská vodárna se nachází zelená oáza klidu. Přímo u Vltavy, pár kroků od kotviště nádherných loděk a jacht. Skvostné břízy bezpečně ukrývají nevzhledný sklad a k dokonalému zelenému zenu by stačilo, aby se rozrostly ještě o píď. Tento břeh řeky je plný podolských běžců, ale nikdo se na vás nebude koukat skrz prsty, když si sem sednete na lavičku a necháte se vtáhnout do knížky. Podolská parta drží při sobě i s nutriemi, které nové návštěvníky zkoumají a nebojí se připlavat přímo k nim. Podobně jsou na tom i místní labutě a kachny. Ty potěší, když jim přinesete nějakou tu dobrotu ve formě semínek – rozhodně ne čerstvé pečivo. Říční drůbež má také ráda zbytky vařených brambor a jiné zeleniny, slupky od mrkve, petržele, celeru a jablek a nařezané lupení od salátu či květáku.

 

FW9B3194.jpg

Příjemný pohled na Vltavu a odraz vrb mlátiček z protějšího břehu.

 

FW9B3207.jpg 
Od zábradlí můžete sledovat nutrie i kajakáře.

 

Nový Svět

FW9B3450.jpg

Rozkošné uličky, barevné domky a mnoho šancí pro vytvoření špičkového autoportrétu. Jasně u fotky z dálky někdy překáží elektrická skříň nebo popelnice, ale na #selfiečku to nikdo nepozná. Ne nadarmo je tato část Prahy považována za tu nejmalebnější – přezdívá se jí dokonce pražský Montmartre. Ti pozornější objeví i dům, ve kterém bydlel Tycho Brahe. Nedaleko je i Jelení příkop, u kterého vás také čeká bezpečnostní kontrola, po které se ocitnete v ráji. Ano, takto nějak svět vypadal za Adama a Evy, všude jen nádherná zeleň… A k tomu je to nejrychlejší cesta k metru; stačí seběhnout tímto místem, kde se donedávna ještě procházela lovná zvěř, a jste tam. 

 

FW9B3441.jpg

Jelení příkop dnes již bez jelenů je poskytuje stín i oku lahodící zelenou.
 

FW9B3380.jpg

Uličky, které jen tak někdo nezná, natož turisti. 

 

FW9B3454.jpg

Zátiší se čtyřmi popelnicemi, elektrickou skříní a oloupanou omítkou. Ale na autoportrétu to vidět nebude!

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.