Na designbloku jsme hledali splynutí přírody s jídlem a dobrým designem

8. 11. 2017

IMG_0993.jpg

Designblok je bez debat největší současnou přehlídkou mladého designu v Čechách a není se tak čemu divit, že ho každý rok navštěvuje stále víc nadšenců prahnoucích po tvůrčí inspiraci a aktualizaci nejnovějších českých i zahraničních trendů. My jsme tam samozřejmě také nemohli chybět a připravili jsme pro vás výběr těch nejpovedenějších průniků přírody, jídla a kvalitního designu. Takže pokud jste návštěvu odkládali až na poslední možný den a nakonec to kvůli vichřici nestihli, nezoufejte a mrkněte, co nejvíce zaujalo nás.

Stejně, jako minulý rok, se i letos celá akce odehrávala na pražském holešovickém výstavišti, které na tři dny poskytlo své prostory stovkám českých umělců a designérů z řad ostřílených profesionálů i začínajících studentů. Způsob a zpracování se od loňského ročníku příliš nelišil, nicméně letošní téma se opravdu povedlo – kvalitní design a dobré jídlo přece milujeme všichni! Gurmánské značky, kuchařky a nejnovější technologie se tak mísily s inovativní designérskou prací a jídlo nenápadně proniklo do všech produktů i instalací.

 

Čokoládové polodrahokamy

IMG_1120.jpg

Jedna ze skvělých ukázek prolnutí jídla, designu a dokonalých přesných a přitom jedinečných přírodních tvarů. Taste Magenta využívá nových technologií 3D tiskárny originálním způsobem a tiskne jím čokoládu do tvarů a barev krystalických polodrahokamů. Jejich struktura je natolik přesvědčivá, že by se do těchto kamenů člověk až bál kousnout.

 

Zápisníky z mechu a kapradí

IMG_1105.jpg

Papírnictví Voala vytvořilo novou kolekci bloků, deníků a zápisníků inspirovanou mechovými a lesními strukturami tvořené ofsetovým tiskem. Designéři ji zpracovali opravdu s láskou a na každém kusu cítíme dotek a práci lidské ruky. „Nejprve jsme je chtěli tisknout sítotiskem, ale nakonec nás to tolik pohltilo, že jsme vytvořili mnohem více designů“, nadšeně vysvětluje jedna z jejich tvůrkyň. Vůně recyklovaného papíru i jemná struktura tisku opravdu láká k procházce podzimními lesy.

 

Divočina na stole

IMG_0931.jpg

Pozadu nemohlo zůstat ani ELLE, jeden z nejprodávanějších módních časopisů na světě. Tentokrát ale nepřišlo s oblečením, jak by jistě většina z nás čekala, ale vytvořila opravdu skvělou instalaci na pomezí designu a umění. Zdánlivě běžný jídelní stůl při bližším ohledání tak kombinovat svíčky ručně přetvořené do tvarů kaktusů, rozmanité polorozbité nádobí se saláty, kedlubnou a dalšími zahrádkářskými výdobytky povýšenými na dekorativní úroveň v dokonale propracovaných vázách. Jakoby příroda přes tento stůl přeběhla a její zbytky jím nyní prorůstají.

 

Mít kousek svého lesa

IMG_0868.jpg

Mikrosvět kombinující čistotu bílé geometrie a svěží živelnost zelených listů – to je instalace Rostly & Garsonky. Zavádějící nejasný model stánku, kde není zprvu jasné, co je zboží a co pouhá dekorace, vytváří zajímavý prostor pro vlastní imaginaci. Barevné ptačí budky zasazené do pečlivě připraveného vyváženého prostoru představují na tomto veletrhu jednu z nejzajímavěji komponovaných expozic.

 

Popart ve květináči

IMG_0896.jpg

A nakonec těžko nezmínit stánek od tvůrců Porigami, kde sice nebylo zprvu jasné, co je produkt a co pouze dekorace, nicméně ve výsledku tento model vytvořil kompaktní pop artovou instalaci barev, květin a dokonale propracovaných papírových origami přání. Tento často uplatňovaný model kombinace květinářství a prodejní galerie skvěle zafungoval i zde a svojí hravostí oživil celou výstavní halu.

Takže sečteno a podtrženo, je skvělé vidět, jak příroda ve svých nejrozmanitějších podobách pomalu a tiše stále více proniká do všech koutů našich životů. Organické materiály a živé tvary inspirují mladé designéry a technologickou geometrii, střídmost a unifikaci nahrazuje originalita a jemnost rostlin. Člověk se zkrátka odjakživa toužil obklopovat přírodou a tak stále nalézáme nové formy, jak toho docílit. A nikdy není špatné vidět, že například i v těch nejkrásnějších a nejdokonalejších špercích ji můžeme mít neustále při sobě!

 

IMG_0930.jpg

Hned vedle nebeského kolotoče se navíjela slaďoučká cukrová vata.

 

IMG_0937.jpg

Dokonalá kombinace jídla, módy a designu.

 

IMG_0922.jpg

Designblok si letos užil opravdu každý.

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.