Sousedé se spojili a vdechli nový život Nuselským schodům

3. 7. 2017

FW9B1046.jpg

U nově natřené kapličky to opravdu žije.

 

Také chodíte pravidelně nějakým místem, které by si zasloužilo uklidit a s trochou fantazie by tam mohl vzniknout krásný veřejný prostor pro setkávání lidí, odpočinek či komunitní zahrádka? Šimon Fiala se takto nechal okouzlit Nuselskými schody, dal dohromady sousedy a vdechl této krásné stavbě z konce 19. století nový život. Za první republiky byly schody dějištěm závodů v běhu do vrchu, dnes se zde lidé z okolí potkávají na pikniku či festivalech. 

Jak začal váš projekt?
Nastěhoval jsem se pod Nuselské schody. Moje přítelkyně kdysi bydlela nad nimi, takže to místo má pro mě i jistou citovou vazbu. Zároveň je to krásná historická stavba, ale zanedbaná. Když jsem si schody procházel, všiml jsem si, že jsou tam pohozené odpadky a jednoho dne jsem prostě vzal pár pytlů a šel to tam sesbírat. Pak jsem vzal mobil, vyfotil se a dal to na Facebook. Mělo to veliký ohlas a v tu chvíli mi došlo, že by tu mohl být potenciál schody oživit. 

Další lidé se tedy přidávali přes Facebook?
Přesně tak. Nejdřív jsem vymyslel název „Přátelé Nuselských schodů“, který je správně trhlý a trochu vintage a můj kamarád z grafického studia Alfréd Kašpar mi k tomu udělal logo a vizitky, zorganizoval jsem další úklidy, sázení kytek a už to jelo. 

Jak oživování Nuselských schodů probíhá?
Má to dva rozměry. První jsou akce, setkávání lidí a nějaká zábava a druhá stránka je nějaká tichá práce za tím. Asi měsíc času jsme strávili vytvářením brožury a tu jsme pak posílali na magistrát a městskou část, se kterými se snažíme komunikovat, aby také přiložili ruku k dílu, což je podle mě reálný způsob, jak se dá docílit velké změny. Odpadky můžeme uklidit, ale po několika týdnech jsou tam zase. A pokud se nepodaří udělat nějakou systémovou změnu, tak je to pro nás spíše jen volnočasová aktivita. 

 

FW9B1090.jpg

Zakladatel a hlavní organizátor Nuselských schodů Šimon Fiala je z úspěchu celého projektu velmi nadšen.

 

Do jakých konkrétních aktivit se pouštíte?
Koukáme se, co všechno by se dalo udělat, co jakkoliv souvisí s lokalitou. Například natření kapličky, která byla posprejovaná. To nám navíc pomohlo vytvořit dobré vztahy s místním farářem, který je také aktivní. 

Podařilo se vám tu také vytvořit komunitní zahrádku?
Ano, myslím si, že lidem se to rozhodně líbí. Zahrádka se povedla díky Tomáši Plesníkovi, který tak trochu svévolně sází kytky do opuštěných městských prostorů. Já osobně řeším spíše koordinaci a organizaci, takže bych si s tím sázením tolik neporadil. Byla tam velmi zajímavá synergie a sešla se tu spousta lidí. Byl to pro mě obrovský zážitek. 

K vytvoření zahrádky přispěl také Strongbow. Jak se vám spolupracovalo?
Výborně. Díky jejich přispění jsme akci mohli udělat v takovém rozsahu, aby stála za zmínku. Dostali jsme nějaké vybavení a především plné auto sazenic přímo vybraných pro naše místo. Díky tomu jsme to nemuseli financovat z vlastních kapes, protože naše iniciativa nemá žádný příjem. Já už jsem do toho osobně zainvestoval několik tisíc, a tak jsem za takovou spolupráci byl moc rád, protože bych asi neutáhl nákup tolika kytek. Mimo to nám Strongbow na všechny akce dává své cidery, což je fantastický. 

 

FW9B1053.jpg

Profesionální zpracování propagačních materiálů bývá důležitým krokem k úspěchu a Šimon to dobře ví.

 

Jaké události se na Nuselských schodech odehrávají?
Máme tu skupinu architektů, která nám designuje hmyzí hotel. To jsou takové bedny, ve kterých je spousta harampádí, aby si do toho ten hmyz mohl zalézt. Připevní se to na strom a je to vážně super. S nimi jsme organizovali i festival EnviroCity, který proběhl začátkem června zároveň se sousedským brunchem/piknikem. 

Jak takové nové aktivity a věci vznikají?
U mě je to většinou ad hoc. Jdu a vidím, že se někde něco děje a napadne mě, že by to šlo zrealizovat i na Nuselských schodech a pak si položím otázku, jestli na to mám čas? Pokud ano, jdu do toho. 

Máte vyhlédnuté i nějaké další místo k oživení?
Já konkrétně ne, ale ono se to děje. Všude vznikají neuvěřitelný projekty, ve spolupráci se Strongbow byla třeba vytvořena zahrádka Mečislavova, což je úplně zapadlý vnitroblok v Nuslích, který díky tomu krásně ožil. Jsou tam místa k sezení, truhlíky s květinami nebo třeba houpačka. Tohle vše je krásně reprodukovatelný koncept, který může fungovat i na jiných místech. 

 

FW9B1052.jpg

Nejdůležitější jsou ovšem precizně opečované záhonky.

 

Myslíte, že lidé tíhnou k tomu, aby se více potkávali ve veřejných prostorách a na ulici?Rozhodně. Nevím, jestli k tomu tíhne úplně většinová společnost, ale existuje tu spousta lidí, kteří takové setkávání mají jako součást svého životního stylu. My všichni hledáme nějaký úspěch a chceme se nějak podepsat na okolním prostředí a tohle je skvělá cesta, jak to udělat. 

Co vás osobně baví na rekultivaci a oživování veřejných míst?
Jsem vystudovaný sociolog, takže mě to zajímá i ze společenského pohledu. Myslím si, že žijeme v nádherném městě, jehož veřejný prostor je unikátní a cenný. Někdy stačí udělat jen trochu, jako třeba uklidit nebo přidat lavičku, a vše kolem se najednou rozzáří a vynikne i okolní architektura. Často se pod nánosem nepořádku skrývá zajímavý, někdy přímo grandiózní veřejný prostor. Každý z nás se s trochou snahy může stát jeho „patronem“, kousek svého okolí vzít pod svoje křídla, oživit ho.

 

FW9B1074.jpg

Událostí se s nadšením účastní malí...

 

FW9B1031.jpg

... i velcí.

 

FW9B1020.jpg

Každý ale přece ví, že bez důkladného občerstvení neproběhne žádná plodná diskuze.

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.