Sázení jabloňového sadu uprostřed Johannesburgu

26. 5. 2017

hlavni foto3.jpg

foto: Strongbow.com 

Po energii, vůni a nespoutanosti přírody v ulicích našich měst touží snad každý z nás. Když ji sem ale nepozveme my, tak kdo? Vraťme tedy přírodu do městských zón, aby nás mohla naplňovat svou povzbuzující energií. Vezměme do rukou lopaty, semínka a jako partyzánští zahradníci propašujme přírodu do našich čtvrtí. Příroda přeci stmeluje. 

Samo se to neudělá, a tak se i naši kolegové v Jihoafrické republice rozhodli, že se pustí do práce. Spolu s několika přáteli tak v opuštěné budově v Johannesburgu postavili obrovskou, symbolickou jabloň a u jejích kořenů vysadili opravdový městský jabloňový sad. 

  

Když příroda sbližuje

Jedním ze spolupracovníků byl i Philip Painter, který projekt okomentoval slovy: „Když se podívám na tuhle betonovou džungli, jediné, co vidím, je, že se z těch budov vytratila láska. Každý z nás ztratil své spojení s přírodou. Jsem přesvědčený, že je dobré být ve spojení s přírodou a doslova se od ní umazat!“ Další z účastnic Tery k tomu dodává: „O rostlinách prostě nemůžeme říct nic špatného. A když vidím všechny ty zarostlé městské budovy, věřím, že vylepší nejen městské prostředí, ale i celý svět.“

ilustracni foto v textu.jpg

foto: Strongbow.com

Je až fascinující, za jak malou chvíli dokázal projekt sblížit tolik zajímavých lidí. Přátelství pramenící z dobře odvedené práce a lámání vlastních limitů často bývá tím nejsilnějším mezilidským poutem. Jeden ze zahradníků Kayan Leyung při odpočinku svěřil našim kolegům své tajemství: „Jsem řemeslník a vyrábím kožené doplňky. Největší pýchu jsem ale pocítil, když jsem v Botswaně založil školku pro pěstování původních stromů, kterých už jsem vypěstoval a zasadil na dva tisíce. A pořád tam rostou. To je pro mě obrovské zadostiučinění! A jelikož za sebou chci zanechat něco pozitivního, je pro mě skvělé být součástí tohoto projektu.“ 

Nechte se tedy inspirovat, překročte vlastní stín a pusťte se taky do práce, ten pocit za to stojí!

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.