Sandra Kisić vám vybrala TOP klipy na přírodní youtube party

10. 1. 2018

sandra.jpgautorka: Sandra Kisić

Existují klipy, u kterých nás silná atmosféra dokáže vtáhnout přímo do děje. A vtáhne nás do něj natolik, že když se pak na podobném místě nalezneme v reálném životě, cítíme déjà vu. O klipech, kde hraje hlavní roli příroda, to platí dvojnásob. Pak jsou tu písničky, ke kterým si člověk najde cestu jen díky vizuálně povedeným klipům. A nakonec jsou tu klipy, kvůli kterým si chceme vypíchnout oči. 

Mrkněte na můj výběr toho nejlepšího a nejhoršího, co nám Youtube může nabídnout. 

 

TOP 5

Harry Styles ‒ Sign of the Times

Harry už není chlapeček z One Direction, je mu 23 a já bych si na něj večer klidně čas našla. Prozatím se spokojím samozřejmě s tímhle videem, kde se z Harryho stal orel, který létá nad skotskou přírodou. Točilo se na ostrově Skye, který má zhruba deset tisíc obyvatel, – a sgiath znamená skotsky okřídlený. Režisérem nebyl nikdo jiný než Woodkid, jehož klipy Teenage Dream od Katy Perry a Back to December od Taylor Swift pookřály mnoho (nejen) teen srdíček po celém světě. Klip má sice o něco smutnější nádech zbytečně ztraceného života, nicméně je velmi dobře, že k nám skrze hudbu dokáže takto hluboce proniknout osobní zpověď autora. Určitě doporučuju podívat se i na video z backstage, jak se klip natáčel. 

 

alt-J ‒ Hunger Of The Pine

Hned na začátek si dovolím vysvětlit takový dvojsmysl názvu písně ‒ pine neznamená pouze borovice, ale i chřadnutí, soužení, prostě když jste na tom špatně fyzicky i mentálně kvůli bolavému srdíčku. Mně ten klip přijde krásnej (asi se s něčím i dokážu ztotožnit), jen na konci je na mě trošku moc živýho masa. Natočil to Nabil, který má za sebou i Novacane od Franka Oceana i Two Weeks of FKA Twigs. Hlavní roli dostal modrooký freerunner Ashley Holland, který v celém klipu – překvapivě – běhá lesem, zatímco se do něj zapichují šípy a procházejí mu celým tělem. Na konci se polije benzinem z kanystru a vidíme krásně modré nebe, ze kterého opět letí šípy, tentokrát ale hořící. Není to zrovna nejpozitivnější příspěvek, na druhou stranu se ale úspěšně vyhýbá prvoplánovosti, a co si budeme povídat, z vizuálního hlediska je to vážně pecka.

 

Petite Meller ‒ The Flute

Že ještě neznáte Petite Meller? Tak to se vám teď otočí svět o 180 stupňů. Tahle třiadvacítka si sice dodělává magistra na pařížské Sorbonně, ale má na kontě už několik úžasných písniček i klipů. Já bych se na ni mohla koukat od rána až do večera, naprosto mě fascinuje. Inspirací pro bizarní klip The Flute byl kontroverzní ruský balet Svěcení jara z roku 1913 na hudbu Stravinského a s choreografií Nižinského, ale i šedesátkový film Za zvuků hudby s Julii Andrews a film Mongol ‒ Čingischán. Protože Mongolsko, jasně. Musím přiznat, že mně ukápla i slzička, je to TAK krásný a TAK bláznivý. A pár zajímavostí o klipu? Meller chtěla v Mongolsku dát dohromady svůj vlastní kmen, protože holky tam mají přirozeně růžové tvářičky – a ona sama bez nápadné tvářenky ven nevychází. Žádná wi-fi, žádný signál, jen krásná zvířata a travnaté kopce. Kostýmy jsou z antverpské Královské akademie výtvarných umění, odkud vzešla i slavná Antverpská šestka, ty šaty ze slámy asi potřebuju. Určitě se podívejte i na její známější písničku Baby Love, klip je opět prvotřídní.

 

Boards Of Canada ‒ Amo Bishop Roden

Městská příroda k elektronice sedí perfektně. Klip je skvělou sebereflexí pro dnešní svět, i mě donutil přemýšlet, jestli opravdu potřebujeme tolik výškových budov, jestli ty jeřáby musí být opravdu všudypřítomné, co ty nekonečné dálnice s tisícovkami aut… Vyvolává to emoce, možná ne příjemné, ale něco to s člověkem dělá. P. S.: Minulý týden jsem se vrátila z New Yorku a ten ptačí pohled na něj ve videu mi vrací hezké vzpomínky, líbí se mi ta špička budovy Chrysler.

 

Calvin Harris Feels (Official Video) ft. Pharrell Williams, Katy Perry, Big Sean

Jo, tohle by asi mnoho lidí zařadilo do pekelných klipů, ale pro mě je tenhle trip na pustém ostrově naprostou jedničkou. Je to kýč, ale ještě snesitelný kýč, který oku lahodí. Proto upozorňuju předem, možná se vám to bude zdát moc barevné a psychedelické. Textu, který zpívá Katy Perry, sice není vůbec rozumět, to ale ani v rádiu. Inu, zpívá se tu o tom, že občas si lupnout nějaký ten prášek a jít až na pomyslný vrchol, je prostě paráda. Klip měl pod taktovkou mladý britský režisér, který natočil už více než sto klipů – od Eda Sheerana přes J.Lo a Ritu Oru až po Selenu Gomez a Rudimental, takže by se dalo říct, že kluk už ví, co se lidem líbí, i když z tohoto videa má člověk pocit, že si ti interpreti z posluchačů a diváků snad dělají srandu. Možná proto vydali ke stejné písničce o nějaký čas později i druhý videoklip?

 

LOW 5

Trollech Ve stínu starých dubů

Když pominu, že se tenhle klip dostal mezi 10 nejsměšnějších metalových klipů na světě, tak mě zajímá jedna věc. PROČ? Prostě proč tohle vůbec vzniklo? Proč to má stovky tisíc zhlédnutí? Proč to někdo dobrovolně poslouchá? Jak to, že už jsou na scéně už skoro dvacet let? Klip má skvělý start: představení protagonistů ‒ hraje Lord Morbivod vykukující z mechu, Asura G. G. Ray a Johannes, který vykoukne zpoza stromu a pak se zas vrátí za něj. To je prvních 40 vteřin klipu. Dle své Wiki stránky se členové kapely stylizují do podoby strážců říše Trollech, prastaré lesní země, v níž dodnes přežívají bájné magické bytosti, a brání se vlivům soudobého světa. To sedí. Na tohle soudobý svět ještě není připraven.

 

Katy Perry ‒ Roar

Opět Katy Perry, opět kýč, ale tentokrát už je to vážně trochu moc. Je potřeba říct, že za něj v roce 2014 vyhrála People's Choice Award, takže běžní smrtelníci to jednoduše milujou. Pojďme si ale posvítit na samotné video. Letecká nehoda, Katy a vyumělkovaný Indiana Jones jdou hledat štěstí v džungli, Indyho i s kloboukem sní tygr, Katy si zpívá u jezírka, světlušky tvoří na nebi obraz tygra, Katy se začne kamarádit s opičkou, čistí zuby krokodýlovi, za pomoci slona se sprchuje, leze po ní tarantule, je z ní královna džungle, co létá na liánách a tančí mezi bambusem. Z tygra se pochopitelně nestane nic jiného než domácí kočička. Nechybí product placement mobilního telefonu, kterým si Katy pořizuje selfíčka s exotickými zvířaty. Jo, Nokia teď musí mít radost, že má klip už bezmála dvě a půl miliardy zhlédnutí. Docela vtipný je, že za tento klip sklidila Katy silnou kritiku od organizace PETA, která se stará o ochranu zvířat. Produkční tým ale určitě něco takového očekával, protože během celého třídenního natáčení byli na setu přítomní zástupci American Humane. PETA pak díky jejich reportu uznala, že zvířatům během natáčení nejspíše ublíženo nebylo. I přes to, že tohle byl krok vedle, jsem zvědavá, s čím zas přijde Katy příště.

 

Coldplay ‒ Adventure Of A Lifetime

Osobně proti Coldplay nic nemám, viděla jsem je několikrát i naživo, ale řekněte mi: koho napadlo dát si do klipu zpívající opičí dvojníky?! Chrise Martina? V Beats se pravděpodobně hodně práskli přes kapsu, protože jejich reproduktor má snad hlavní roli v první části klipu. Tenhle klip vám vůbec nic nedá, akorát vám z něj bude divně. Jako mně. Proč ti šimpanzi tančí na pravděpodobně vypálené půdě? Jsme snad někde v Malajsii, kde je prioritou mít pořádné palmové plantáže a tuny palmového oleje, tak vypalujeme lesy? Takže já se ptám: můžeme tohle video zahrabat nějak hluboko do země? Když už opice, tak asi stačí ty v The Lazy Song od Bruna Marse.

 

Miley Cyrus ‒ Malibu

Miley dokáže být nevkusná, což platí bohužel i v případě jejího letošního klipu z dílny Diane Martel, která natočila i Blurred Lines s hanbatou Emily Ratajkowski. Co si budeme povídat, písnička je to miloučká, popík ideální na budíkové vyzvánění, ničím nepřekvapí, což ani nevadí. Ve videu Miley poskakuje a běhá po pláži s balonky, což mi připomnělo jeden loňský presstrip na Kostariku, kde jsme vypustili přesně takhle na pláži héliové balonky do vzduchu a dostali obrovskou pokutu. Nechápejte mě špatně, naprosto s tou pokutou souhlasím, ty balony spadnou, želvy, ryby a savci je třeba sní, udusí se, zamotají se do nich a ta pokuta je na místě. Miley si je naštěstí nechala, zato u vodopádu vidíme mýdlové bubliny. Miley střídá světlé hadříky, mazlí se s pejskem, užívá si západ slunce na útesu, ale nic z toho se jí nedá moc věřit. Ani to, že během natáčení přestala „nadobro“ kouřit marihuanu, jak tvrdí.

 

Marta Kubišová ‒ Ring-O-Ding

Marta je sice boží, písnička o zvonkové zemi a zvonkových lidech, co zvoní celý den, je klasikou, ale klip je prostě takový ten správný šedesátkový bizárek – ano, příští rok oslaví padesátku (a Marta 76). Silné líčení v klipu zpěvačce přidalo pár let, což byl možná cíl, bílý outfit s černými kozačkami a černým kloboukem evokuje trošku Michaela Jacksona. Zahrada plná květin i mosazných zvonků, to všechno je fajn, ale pozor: co ty portréty osobností z minulého tisíciletí? Je Martin Luther King zvonkový člověk? Narodil se Robert Kennedy také ve zvoncích? Je Albert Einstein dítě zvonečků? Co jsou to vůbec zvonkoví lidé? Asi si zavolám zvonkovou sanitku.

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.