Rostou třešně, hurá na ně!

14. 6. 2017

_MG_8563.jpg

Po nekonečné zimě přišlo léto, na které jsme se tak těšili. Z teplých kabátů se můžeme rovnou převléknout do plavek a ven. A ať už se do přírody pojedeme koupat, nebo budeme mít cestu na festival, není nic lepšího, než se zastavit u nějakého z volně rostoucích stromů a natrhat si vlastní ovoce. V první polovině června si jako jedny z prvních letos můžeme všude možně po Česku nasbírat třešně.

 

KDE JE HLEDAT? 

mapa.jpg

My jsme je objevili po cestě na výlet do Kokořínska. Majestátní strom zjevně čekal jen na nás a byl už celý obsypaný. A pokud takový chcete taky najít, doporučujeme orientovat se podle mapy serveru NaOvoce.cz, který vám poradí, kde si můžete (nejen) třešně sami bezplatně nasbírat.

Pro lepší orientaci, kde třešně hledat – třešeň je ovocný strom dorůstající do výšky až 20 metrů a jelikož je poměrně odolný, daří se mu jak v zahradách, tak v lesích, na stráních i podél cest. Na těchto místech navíc někdy roste dočista na volno. To znamená, že si třešně můžete načesat hezky postaru, zadarmo a dobrodružně! Stačí si jen vyhlídnout strom: ať už v přilehlém vnitrobloku po cestě z práce, nebo přibrzdit u silnice během víkendového výletu.

 

TŘEŠNĚ PROSPÍVAJÍ I ZDRAVÍ

_MG_F8620.jpg

Vzhledem k tomu, že třešeň dozrává jako jeden z prvních ovocných stromů, jistě udělá radost všem, co mají plné zuby zimy a chtějí si vychutnat pravé české léto. Nadto třešním nelze upřít mnoho blahodárných účinků: čistí krev, játra i ledviny a celkově ochraňují tělo proti zánětům. Nově se zkoumá jejich příznivý vliv na léčbu cukrovky. A také obsahují spoustu vápníku, který prospívá kostem a zubům.

Vzhledem k tomu, že v žaludku rychle kvasí, doporučuje se po jejich konzumaci počkat s přísunem tekutin všeho druhu. Třešně by se měly zkonzumovat co nejdříve po načesání, což jejich příznivcům jistě nečiní problém. Pakliže by vám v košíku přesto několik hrstí zbylo, můžete je buďto zkompotovat či zdžemovat po předchozí poradě s babičkou nebo z nich upéct bublaninu. Pecky odstraníte velmi jednoduše pomocí cukrářského zdobítka.

 

_MG_F8580 copy.jpg

A kdybyste se jich samotných přejedli, existuje pro ně i jiné využití. Třeba jsou třešně těmi nejslušivějšími letními náušnicemi, se kterými budete mít kousek přírody neustále u sebe.

Rostou všude kolem odteď a trhat se dají do první poloviny července. Spousta divokých stromů čeká na to, až je otrháte – takže: hurá na ně!

 

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.