Tři projekty, díky kterým je městský život zelenější

25. 6. 2017

hlavni foto5.jpg

Život v panelové džungli bývá sem tam náročný i pro ty nejotrlejší z nás. I když město milujeme, každodenní šeď nás ubíjí, vysává energii a my se pak cítíme jako do poslední kapky vyždímaná houba. Naštěstí pro nás jsou tu ale projekty, které se s tím snaží něco udělat. A tohle je náš výběr několika zajímavých počinů na téma zelenějšího života ve městě.

 

New York: Veřejný park High Line

ny high line.jpg

foto: Strongbow.com

Tento park je postavený na opuštěné historické trati metra v manhattanské čtvrti West Side. Architektonické provedení se inspirovalo náletovou zelení, která na nepoužívané nadzemní trati vyrostla za 25 let od doby, kdy tu vlaky přestaly jezdit. Hodiny se tu můžete procházet, aniž byste museli přejít ulici nebo čekat na semaforu. Nebo si jen tak sednete na lavičku, sluníte se a těšíte se z vůně květin.

Více info o projektu najdete zde: http://www.thehighline.org/

 

Turín: Bytový komplex 25 Verde

torino 25 verde.jpg

foto: Strongbow.com 

Příklad bychom si mohli vzít i z italského architekta Luciana Piy a jeho představy koexistování města s přírodou. Bytový komplex 25 Verde, který realizoval v Turíně, je propletený pětipodlažní mix zelených stromů a ocelových nosníků, díky nimž se místní obyvatelé cítí, jako by bydleli v obrovském zahradním domku v korunách stromů. Ze 150 stromů, které čistí vzduch a současně snižují hluk, se sbírá dešťová voda na další využití. No řekněte, kdo by tu nechtěl bydlet. 

 

Marseille: Tenisky s cibulkou made by Mr. Plant 

marseille mr plant.jpg

foto: Strongbow.com

Christophe Guinet alias Mr. Plant sbírá surové přírodní materiály a z nich vytváří každodenní předměty vycházející z urban stylu. Slabost pro rostliny a městskou kulturu cítil už od své puberty a v současné době kombinuje tyto dva na první pohled diametrálně odlišné principy, aby ukázal, že i příroda spolu s městským stylem při troše pokory dokáže spojit síly v originální výsledek. Nedávno například vytvořil tenisky osázené cibulovinami, a dokonce vyrobil skateboard z hrubé stromové kůry. Inspirujte se jeho projektem a místo konzumu a továrních prefabrikátů zapojte vlastní cit a fantazii – uvidíte, že vám to vrátí jak příroda, tak i vaše okolí.

Více info o projektu najdete zde: http://www.monsieurplant.com

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.