Přivezli jsme přírodu i na dvě místa v Liberci

5. 6. 2017

Kopie souboru IMG_6200.jpg

Minulý rok jsme se rozhodli, že nechceme jen nečinně postávat opodál, a tak jsme si vyhrnuli rukávy a spolu s našimi ambasadory a sousedy jsme na vaše doporučení pár takových dvorků vylepšili. A jelikož nás radost a vděk ve tvářích místních obyvatel opravdu naplnily, do hledáčku jsme si tentokrát vzali Liberecký kraj, ze kterého se k nám okamžitě přidaly dva nové nadšené kulturní projekty KultivAR a Zauhlovačka.

 

Zauhlovačka 

zauhlovacka_res.jpg

Zauhlovačka je mladý projekt libereckého kulturního centra zaměřující se na oživení chráněné zauhlovací a vodárenské věže ve Vratislavicích nad Nisou. Společnými silami se snaží vytvořit komunitní prostor pro setkávání všech věkových skupin a podpořit jejich kreativitu a lásku ke klasickým uměleckým a lidovým řemeslům. Organizátorská skupina AvantgArt vytváří místo, kde se plány mění v realitu a náhodná setkání přerůstají v přátelství. O tom, jak se proměna vydařila, jsme si pohovořili s organizátorkou celého projektu Jitkou Jakubičkovou.

Jitko, řeknete nám, kdo všechno vám s proměnou pomohl?
S proměnou nám fyzicky pomohli dobrovolníci, zhruba 20 lidí. Finančně, ale i zápůjčkou nářadí a odvozem odpadu se zapojila obec Vratislavice nad Nisou.

Dopadlo vše podle vašich představ?
Práce, které byly doposud provedeny, podle našich představ dopadly, ale úprava okolí věže tím rozhodně nekončí. Máme mnoho dalších plánů.

Co vás k proměně nejvíce inspirovalo?
Velkou inspirací pro nás představují všichni ti, kteří v různých městech po celé České republice rozjeli komunitní zahrádky a dalšími cestami se snaží upravit veřejný prostor. A hlavně nás vedla samotná touha upravit neutěšený a nebezpečný stav v okolí věže, a to nejen z možnosti pořádání venkovních akcí pro širokou veřejnost.

Myslíte si, že Liberec potřebuje víc zelených míst?
Podle mě jednoznačně. Zelených míst není nikdy dost a nedostatek parků, zeleně a odpočinkových zón je jedním z hlavních témat lidí žijících v Liberci.

 

KultivAR

Kopie souboru IMG_6210.jpg

Druhá proměna proběhla v mladém coworkingovém centru KultivAR v centru města Liberec. Tento komunitní prostor pyšnící se láskou k řemeslu, designu a umění se rozhodl, že si jeho návštěvníci a přátelé zaslouží lepší místo k setkávání, a s naší pomocí se tak pustil do velkolepé přeměny. Umělci, sportovci a účastníci řemeslných dílen si tak konečně budou moci v klidu posedět a poklábosit mezi bujnou zelení a vonícím kvítím. O plánované proměně nám více poví hlava projektu Klára Altová.

Jak jste se k našemu projektu Přírodu do města dostali?
Projekt nám představily holky z komunitní zahrady v Liberci a nás to nadchlo... Opravdu se tak starají o rozšíření další zeleně různě po městě. :)

Co pro vás bylo hlavní motivací?
Mám jako jednotlivec vlastní zahradu, na kterou mi kvůli KultivARu moc času nezbývá. Tak abych mohla relaxovat s prsty v hlíně i v práci, chtěla jsem vysoké záhony i u nás na lávce. Máme ji širokou a prostornou a relax ze zahradničení ráda dopřeji všem našim coworkerům. Zatím vše kvitují s nadšením.

Jaký výsledek očekáváte?
V záhonech nám začala spontánně klíčit semena z původní zahrady, tak očekávám úrodu dýní a cuket. (smích) Ale máme zasazené také jahůdky, a ještě chystáme balkonová rajčátka a okrasné převislé květiny směrem do silnice. Z toho filosofického přesahu očekávám krásné relaxační prostředí, které nám umožňují i lavičky z palet, a opalovačka při dopoledním slunci snad nabije každého do nového startu další etapy plánované práce.

Kdo všechno s proměnou pomůže a jak budete prostor dále využívat?
S proměnou prázdných záhonů v bujnou zahradu nám pomůžou přátelé, dobrovolníci a náhodou i účastníci aromaterapeutického workshopu, který před sázením bude probíhat. Chystáme pohodu se zahradním grilem a ciderem a již zmíněnou opalovačkou na lavičkách. Moc se těšíme! Doufám, že k tvorbě stejné pohodičky bude lávka sloužit i dál po celé léto.

 

Pokud si chcete přečíst více takovýchto inspirativních příběhů, sledujte náš blog PriroduDoMesta.cz. Chceme jím motivovat i vás, abyste třeba betonový plácek před vašimi okny přeměnili v místo, kde se rádi budete potkávat na kus řeči.

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.