Praktický průvodce guerilla gardeningem pro začátečníky

12. 6. 2017

FW9B9929.jpg

Graffiti nebo street art jsou relativně známé pojmy, ale slyšeli jste už někdy o querilla gardeningu? Připravili jsme si pro vás článek, který nejen vysvětlí, co se pod touto specifickou aktivitou ukrývá, ale především vám ukáže, jak snadno a rychle se může partyzánský zahradník stát i z vás.

 

Inspirujme se historií

Rozloha zemědělské půdy trvale klesá, ve věčně přestavovaných městech přirozeně ubývá rostlin. Právě ony jsou zdrojem kyslíku. Většina dokáže mimo jiné absorbovat některé druhy toxinů, zachraňují tak důležité mikrobiologické organismy schopné udržet stabilní kvalitu půdy a zničit například při spalování vznikající rakovinotvorný benzo[a]pyren, před kterým varuje Ministerstvo životního prostředí i nezisková organizace Arnika. Počiny nazývající se guerilla (nebo street) gardening představují určitou formu squatování, metodu umožňující nenápadně zazelenit převážně městská nevlídná místa. Nevyužívají ji však pouze aktivisti/extrémisti.

Hnutí s daným pojmenováním vzniklo již v roce 1973, kdy skupina „partyzánských“ nadšenců během jedné jediné noci proměnila newyorské parkoviště na zahrádku pro všechny, dodnes fungující jako dobrovolnický komunitní prostor. Podobná iniciativa ale kvete už od roku 1649 i v anglickém Surrey pod zásluhou průkopníka Gerrarda Winstanleyho, v Ohiu od počátku 19. století zase pod rukama Johna „Appleseed“ Chapmana. 

Známým případem aktivistického guerilla gardeningu je pak akt uctívající lidská práva, konkrétně práva homosexuálů podléhající řetězci zneužívání. Tzv. Pansy Project vznikl rukou Paula Harfleeta. Pansy je jak označení pro macešky, tak pro gaye, proto je oslavují právě výsadkem těchto květin na místech udání podobných incidentů po celém světě.

 

FW9B9900.jpg

Způsoby, jak se stát guerilla zahradníkem/zahradnicí, jsou jednoduché a možností je spousta. Jedna ze sanfranciských kaváren například prodává s ranní kávou malé balíčky semínek, britský umělec Steve Wheen zase v mezerách chodníků vytváří miniaturní zahrádky. Jedním ze způsobů zasazování ve městě jsou tzv. seed mince (Seed Money), což jsou papírové mince, které lze kdykoliv nenápadně odhodit. Můžete je použít ostatně jako dýško nebo k podplácení, protože skutečně vypadají jako mince, mají ovšem jinou přidanou hodnotu.

 

Bomba, která neničí

FW9B0039.jpg

Za základní osívací „zbraň“ se stále považují takzvané seed bomby, tedy koule vytvořené z úrodné směsi tak, aby se daly jednoduše hodit co nejblíže k vytipovanému místu. Ačkoli je guerilla gardening v podstatě nelegální činností, jelikož jím zasahujete do prostranství, které vám nepatří, prozatím není známý žádný případ člověka vězněného za zahradničení, ať už je jeho styl jakýkoliv. Navíc jím v podstatě své okolí zkrášlujete.

Pokud byste se ke guerilla gardeningu někdy chtěli sami odhodlat, při samotném sázení se vyplatí mít stále na paměti, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. A tím může být právě majitel pozemku, který jste si vyhlídli.

 

Návod na seed bombu

FW9B0018.jpg

Jak na to na výrobu vlastní seed bomby nám poradila i pražská Prazelenina na holešovickém DIY marketu v Továrně. Základní směs k výrobě seed bomby obsahuje:

  • zeminu
  • jíl
  • libovolná semínka
  • kompost

Poměr je nejlepší odhadnout dle citu a hustoty materiálů, které máte zrovna k dispozici. S příměsí jílu šetřete – seed bomby pak snadněji popraskají, nebo příliš zatuhnou, což brání semínkům v klíčení. Žádoucí je, aby byla hmota soudržná a zároveň vzdušná, a chránila tak semínka proti vysušení. Pokud se vám toho povede docílit, máte již téměř vyhráno a k tvarování bomb můžete přizvat klidně celou rodinu.

Pro výběr semínek je základní znalost půdy ve zvolené lokalitě – jak moc je úrodná a jaká je tedy šance, že zvolená rostlina doopravdy vyroste. Obecně nejvyšší pravděpodobnost uchycení mají traviny a lokální rostliny nevyžadující přílišnou péči, avšak nosnější volbou jsou plodící rostliny, které nakonec můžete vy nebo jiní sklidit. Pokud hledáte inspiraci, 1. května se označuje za každoroční International Sunflower Guerrilla Gardening Day, kdy se po celém světě sází nespočet slunečnic. Vy je ale můžete sázet kdykoliv budete chtít udělat svět barevnějším.

 

FW9B0051.jpg

Pokud přemýšlíte, kam bombu zasadit, volte určitě vlhčí místo, kde rostlina dostane dostatek vláhy anebo prostor ve vašem okolí, kam ji budete moci vy nebo vaši sousedé chodit pravidelně zalévat. Třeba přes sociální sítě, kde se nadšení městští zahradníci sami nabízí s pomocí. Konkrétní místo by mělo být pro každého jedinečnou osobní volbou. 

Bombu nemusíte zasazovat okamžitě, doporučuje se však období jara a léta. Vyrobte si jich klidně vícero s tím, že je rozdáte jako originální dárek známým nebo zabalíte do mírně propustného materiálu (stačí noviny, papír), aby nezplesnivěly, a vrátíte se pro ně při dalším tažení na okolní pusté a nehostinné „prérie“.

Tak s chutí do toho a půl je hotovo! 

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.