„Posaďte se na trávu,“ nabádá propagátorka přírody ve městě Klára Vytisková

17. 7. 2017

_BFP2069s.jpg

Oproti Berlíňanům si Češi stále ještě přírody ve městě užít nedovedou, alespoň tak to vypozorovala Klára Vytisková, úspěšná zpěvačka, dvojnásobná maminka a taky ambasadorka projektu Přírodu do města. Doma na venkově nakládá okurky a když žila ještě ve městě, pěstovala bylinky, které pak s chutí přidávala do nejrůznějších pokrmů. Klára miluje přírodu i město a právě jejich kombinace udržuje v jejím pestrém životě balanc.

Co jako správná „country girl“ máš navíc oproti holce z města? Co ta postrádá?
Měla jsem to město jako holka ze vsi u Prahy dost na dosah a už na základku jsem chodila v Praze. Bavil mě právě ten mix obojího. To, že jsem si jeden den po škole zašla do kina a druhý den jsem bruslila na rybníku. Milovala jsem na vsi hrát s kluky basket, fotbal, koupat se v rybníku a lézt po stromech.  

Vyrůstala jsi na venkově, pak jsi žila ve městě a teď zase na venkově. V čem byl tvůj život ve městě jiný?
I když jsem bydlela v centru, snažila jsem se mít sousedský vztahy jako na vsi. Zkrátka když ti dojde mouka, víš kam zajít. :) A taky jsem vždycky chtěla mít balkón, tu svobodu vlastní zeleně. 

Takže sis přinesla trochu přírody i do města? Pěstovala jsi bylinky nebo jsi třeba měla vlastní záhonek na komunitní zahradě?
Na balkóně jsme toho měli spoustu, ale jsem takový užitkový pěstitel, zkrátka nejraději pěstuju všechno, co se dá konzumovat, protože miluji jídlo. Takže bylinky, okurky, lesní jahody, rajčata… Komunitní zahrádky se bohužel začaly objevovat, až když jsem se vracela zpátky za Prahu, ale hned před naším bývalým bytem na Vinohradech jedna vyrostla.  

Jaké aktivity spojené s přírodou a pobytem na čerstvém vzduchu děláš?
Jak říkám, jídlo je moje vášeň a taky mám ráda společnost, takže když se sejdeme velká parta, nakládáme řepu nebo okurky a řešíme u toho novinky ze světa, je to pro mě ideál. 

Které město je podle tebe nejlépe propojeno s přírodou?
Nedávno jsem byla ve Vídni a vzhledem k tomu, že teď často měřím města podle dětských hřišť a parků, přišla mi v tomhle směru hodně přátelská.

 

Klara_poupetnik.png

Klára miluje energii a ruch velkoměst, ale stejně tak si ráda v klidu posedí u snídaně doma na terase. 

 

Loni jste se Strongbow přivedli přírodu do města. Máš tip na nějaké další místo, které by si proměnu zasloužilo letos?
Jaj, takových míst je! A kolikrát jsou i zelená místa, ale kolemjdoucí se bojí posadit jen tak do trávy, i když i to u nás začíná být lepší. Pamatuju si před několika lety svojí první návštěvu Berlína, byla jsem u vytržení, kolik lidí sedí v parcích na zemi. Nebáli se maximálně využít ty městský trávníky. :)

Jaké kroky bys jako ambasadorka Přírody do města doporučila udělat lidem z města, aby jejich domovy byly o něco zelenější?
Něco si zasadit. :) 

Děláš třeba i nějaké kroky pro ochranu přírody? Například třídění, kompostování, alternativní zdroje energie, slow fashion…?
Třídím, kompostuji, jedu na solární energie. Zajímá mě to, protože to, že nám zeleň dává možnost se nadechnout, občas bereme jako příliš velkou samozřejmost. 

Jsou koncerty na venkově v něčem jiné než ve městě? A co festivaly?
Spíš bych srovnávala právě letní festivaly s klubovou scénou, to jsou dvě odlišné disciplíny. Pro mě je to úplně jiné hraní. Mám ráda obojí; jak intimnost klubu, tak ten pocit jako u táboráku s neznámými lidmi, který cítím na festivalech. Mimo to se kapely na festivalech potkávají, kolikrát tam muzikanti přespávají, protože se po celém roce v klubech míjeli a teď si můžou dát všichni společně drink. 

Co s kapelou chystáte? Kdy bude nová deska?
Máme jako Klara & The Pop hodně festivalů u nás a taky si zajedeme do Maďarska na skvělej Sziget festival. Mám dodělané dva nové singly na další desku. Ale dřív, než nějaká deska vyjde, chci tyto písně poslat ven s pořádným klipem.  

 

Kláře se to na zahrádce opravdu zelení

 

 

Ztraceny v malinách ? #leto #holky #mili #oli #mama #wearyourbaby @omnifera

Příspěvek sdílený KLARA & THE POP (@klara.vytiskova), Čen 27, 2017 v 11:07 PDT

 

Festivalová královna i jako mamina

 

?M*E*T*R*O*N*O*M*E? #backstage @metronomeprague

Příspěvek sdílený KLARA & THE POP (@klara.vytiskova), Čen 25, 2017 v 8:09 PDT

 

Do města přináší květiny zkrátka jakýmkoli způsobem!

 

#mybabies &?

Příspěvek sdílený KLARA & THE POP (@klara.vytiskova), Dub 4, 2017 v 11:27 PDT

 

A ačkoli město miluje, příroda je prostě TOP

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.