Ondřej Kobza buduje kus přírody na střeše Lucerny

9. 6. 2017

Kobza_strecha_strongbow00031.JPG

Když se řekne jméno Ondřej Kobza, většině z nás se jistě vybaví skvělé vzpomínky na čas strávený s přáteli na místech, kterým svými aktivitami vdechnul život. Kouzlo takové Náplavky, ať pro příklady nechodíme daleko, sahá i za hranice hlavního města, snad každý z nás si někdy vychutnával na vysluněném břehu Vltavy vychlazené pivo, víno či cider. Ve svém novém projektu nás Ondřej Kobza vezme od vody do zcela odlišného světa. Jsou jím výšiny stověžaté Prahy, přímo na střeše paláce Lucerna, kde zakládá komunitní zahradu.

Jak se zrodil nápad na komunitní zahradu na střeše Lucerny?
Zajímá mě proměna míst. Zasadíte na ně nějakou ideu a ona tam vyroste. Dobrým příkladem je třeba Náplavka. Z místa, kam chodilo pár pejskařů, se stal prostor, kde se dnes vyskytuje spousta lidí a dějí se zajímavé akce. Díky této zkušenosti jsem uvažoval, co dalšího by se dalo udělat. Viděl jsem fotky z New Yorku, kde na mrakodrapech měli zahrady, a začal jsem se po nějaké střeše pídit. Příkladem pro svět je Empire State Building a Lucerna s tímto slavným mrakodrapem má také leccos společného. Je to ikonická budova s krásným výhledem na celou Prahu.

Bylo těžké sehnat prostor na tak zajímavé adrese?
O střeše Lucerny se mi zmínil Honza Bárta. Nejdříve jsem si myslel, že je to úplně impossible, ale pak jsem si sjednal schůzku s paní Havlovou, ženou Ivana Havla. Díky tomu, že má za Prahou farmu Košík, se jí ta idea líbila. Myslím, že kdybych za ní šel s tím, že chci střechu jen pro své soukromé aktivity, tak by to asi nedopadlo.

Co všechno zde v rámci komunitní zahrady vznikne?
Komunitní zahrada je hlavní myšlenkou, ale nebude to jen o ní. Lucerna je unikátní v tom, jaké má společenské rozměry. Bývají tu koncerty, plesy, galerie, kavárna, kino, takže půjdeme dále v duchu této slavné éry Lucerny. Chystám třeba různé salóny, kam pozvu několik zajímavých lidí a budeme si povídat, uspořádáme nějaké přednášky a podobně. Občas možná i koncert.

 

Kobza_strecha_strongbow00022.jpg

Takhle dnes vypadá jeden z výhledů ze střechy Lucerny.

 

Jak bude fungovat zahrada?
Zatím si to tu budeme pěstovat spíše sami, protože oprava podlahy poběží ještě během července, takže nestihneme udělat nábor lidí. To přijde až další rok. Chceme, aby to byli lidé, kteří bydlí blízko a jsou jak z mladších, tak starších věkových kategorií. Zároveň chceme jít příkladem pro další budovy v České republice a ukázat, že se se střechami dá více pracovat.

Na střechu se podívaly i vaše kozy. Budou tu k vidění pravidelně?
To je takový fórek na mé jméno. Mám kozy na hradě Pirkštejn, který mám pronajatý, a když probíhalo jedno z otevření, tak jsem je s sebou vzal. Kozy mají rády střechy, když někde narazí na nějakou chaloupku, tak hned hopsají nahoru. A rozhodně chci v tomto fórku pokračovat.

 

strecha_res.jpg

Tady všude snad v nejbližší době bude prkenná podlaha a komunitní zahrádka.

 

Projektů, kterými jste oživil veřejný prostor, máte za sebou již spoustu. Baví vás to stále? Co vás na tom činní šťastným?
Baví. Rád pro lidi objevuji nová místa, která neznají, a díky tomu mohou mít Prahu raději. Je dobré najít si a vytvořit výjimečný prostor doma, než pak dělat „vau“ někde v zahraničí, když to samé můžeme mít přece i u nás.

Jaké jsou ohlasy lidí na oživování střechy Lucerny?
Samozřejmě báječný. Symbolická hodnota této budovy je veliká a zároveň si myslím, že její střecha je jedno z nejhezčích míst na světě. Nejen v Čechách, ale opravdu na celém světě. Je to skvěle urbanisticky vymyšlená budova. Výhled ze střechy se sluncem zapadajícím za Pražský hrad je kouzelný.

Na komunitní zahradě se bude podílet i Strongbow. Jak jste spojili síly?
Měl jsem připravenou spolupráci s Kokozou, kteří jsou asi nejznámější občanské sdružení, které se zaobírá městskými zahradami. Tak je sem přivedli, protože i Strongbow se již nějakou dobu zabývá komunitními zahradami, loni oživovali několik vnitrobloků. Líbí se mi, že se snaží něčím veřejně přispět, ne každá firma je takhle naladěná. Toho si vážím. Není to jen reklama na billboardech, ale podílejí se na tom, že reálně něco vznikne.

Kde vidíte jako majitel Café V lese a Café Neustadt to pojítko mezi světem kaváren a zahrad?
Totiž, během pěstování zahrady zde v Lucerně si taky někdy dáme kafe nebo vínko. Samozřejmě že ale jde především o setkávání lidí, komunitu. Tuto zkušenost jsem si odžil s Café V lese už v Krymské s Café, kdy se nám ve spolupráci s dalšími podniky podařilo oživit tuto ulici akcemi jako Korzo Krymská a Zažít město jinak. V Krymské se mi líbilo, že byla vždycky jen tři parkovací místa a jeden ostrůvek zeleně.

Kdy můžeme očekávat otevření komunitní zahrady na střeše Lucerny?
Dřevěná paluba bude hotová až v červenci, takže někdy během prázdnin. V tý době už budeme samozřejmě i něco pěstovat. Hlavně bylinky a zeleninu, okrasné zahrady mě moc nezajímají. Doufám, že se budeme moci v budoucnu pustit i do aquaponie, což je takový soběstačný koloběh chovu ryb, který umožní vypěstovat i spoustu zeleniny. Ideální by byl i nějaký větší skleník, který nám umožní pěstovat zahrádku celoročně.

 

Kobza_strecha_strongbow00020.jpg

Stavba je v plném proudu a během léta už bychom se po ní mohli procházet.

 

Proč je důležité vracet přírodu do města?
Mně přijde, že domy mají určitý dluh vůči přírodě za prostor, který zabraly a kde byla původně zeleň. Tím, že vypěstujeme něco na střeše, umožníme domu jeho dluh splácet. Zeleň, kterou zabral, se posune o úroveň výše. Líbilo by se mi, kdybychom mohli na střeše Lucerny všude vysadit trávník, jen si nejsem jistý, jestli to půjde technologicky. Krásně to však izoluje jak v zimě, tak v létě a ke všemu je to i hezké.

Co si myslíte o dalších lidech, kteří svojí aktivitou oživují veřejný prostor?
Dnes je taková doba. Lidé hodně cestují a přivážejí inspiraci i sem. Samozřejmě mám radost, že podobných projektů vzniká víc a víc. 

 

 

Když se střecha poprvé otevřela veřejnosti, přijely se na ni podívat i kozy z hradu Pirkštejn

Zvědavý kozy vočumujou fronty. Odhaduju tak 15000 lidí za ty tři dny.

Zveřejnil(a) Ondřej Kobza dne 21. říjen 2016

 

A až se letos práce dokončí, potkáme se na střeše třeba při západu Slunce

Dnes opět hodně slušný.

Zveřejnil(a) Ondřej Kobza dne 30. květen 2017

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.