Óda na ostružiny

26. 7. 2017

FW9B5002.jpg

Co je typické pro letní vycházky lesy a luky? Přeci ostružiny! Může to znít zvláštně, ale pokud bychom se v mytologii a historických pramenech pídili po ostružinách, zmínek o nich najdeme jen poskrovnu. Možná proto, že na vymýšlení pohádek zkrátka není čas, protože se po nich zpravidla hned zapráší. Ideální doba, kdy na ně vyrazit, nastala právě teď! Letní láska.

 

Kam na ně?

FW9B4970.jpg

Pokud chalupa či zahrádka u lesa s okázalými křovisky ostružiníků není zrovna váš případ, nemusíte zoufat. I tak máte možnost natrhat si je ve volné přírodě – pomocí interaktivní mapy na-ovoce.cz. Anebo si s trochou štěstí najít „svůj vlastní“ keř.

Ostružiníky se vyskytují na pasekách, v křovinách a slunných stráních mírného pásma celé severní polokoule. To znamená prakticky všude. Stačí jen trochu hledat!

 

Antioxidující senzace

FW9B4957.jpg

Čím jsou ostružiny tmavší, tím více antioxidují organismus, a tak se tím pádem skvěle hodí jako doplněk stravy při horečnatých a zánětlivých onemocněních a při revmatu. Také celkově zlepšují stav všech, co si často rádi zapálí či přihnou.

Léčivé jsou i listy ostružiníku. To věděly již naše babičky každoročně sušící natrhané listí ve svazcích či sítích do oken. Čaj z nich se doporučuje ke kloktání při zánětech ústní dutiny a také k potírání při kožních chorobách. Rovněž je vhodný pro léčbu nachlazení a stejně tak blahodárně působí i na ženské orgány. Nasbírat pár listů nestojí žádné úsilí; během horkých ledních dnů se vysuší a popíjet jej můžete celý rok.

 

Letní láska

FW9B4980.jpg

Pokud jste měli štěstí na bohatou úrodu, můžete zbytek ostružin zakonzervovat do džemu. Anebo si připravit poctivou, domácí ostružinovou limču: hrst plodů ve džbánu dochutíte citronovou šťávou, medem a mátovým listem, dolijete perlivou vodou – a je to! Ostružiny zrají od července do září. Listy se hodí k sbírání už od května. A pokud nevíte, kam se na ostružiny vydat, nechte si od nás poradit. My jsme si keřík našli v Jetřichovské ulici na Proseku. I když jsme si natrhali plný košík, byla úroda pryč, ještě než jsme dorazili domů. Mňam!

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.