10 nejzelenějších měst České republiky

29. 5. 2017

 decin-wiki_res.jpg

Děčínský zámek, (foto: Wikipedia commons)

Města jsou super, ale trochu té čisté přírodní energie k životu potřebuje každý z nás. Se zelení přichází do města i život a svěžest a natáhnout se na trávu pod rozkvetlý strom je prostě nejlepší relax! Nemluvme ale jenom o odpočinku – příroda přináší čistší ovzduší a celkově přívětivější prostředí pro život, sportovní aktivity i vychovávání zdravých dětí.

Český rozhlas se za podpory Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) rozhodl v roce 2015 zjistit, jaká města jsou v ČR ze všech nejzelenější. Tím hlavním, co zkoumali, bylo procentuální zastoupení zelených ploch včetně travnatých hřišť, zámeckých zahrad i lesoparků. A tahle města z jejich výzkumu vyšla ze všech nejlépe. Tedy nejzeleněji. 

 

10. místo: Beroun

 

#mraky #nadberounem #beroun #cernemraky #asisprchne #namesti #czech #town #clouds #blackclouds #rainyday

Příspěvek sdílený cristinadiceca (@cristinadiceca), Čen 4, 2017 v 10:11 PDT

Mezi desítku nejzelenějších okresních měst se s krásnými 40 % zelených ploch zařadil Beroun ležící na soutoku Berounky a Litavky. Město je ze všech stran obklopeno kopci a lesy a mnoho turistických stezek prochází přímo skrze něj, stejně tak jako tři vodní toky dodávající berounským ulicím neopakovatelnou atmosféru.

 

9. místo: Trutnov

 

Hometown ??☀️?⛪️

Příspěvek sdílený DV Travel + Photography ?? (@dannyvetterle), Čen 5, 2017 v 2:30 PDT

Devátou příčku obsadilo město královohradeckého kraje Trutnov. Poloha Trutnovské pahorkatiny ležící v Krkonošském podhůří naznačuje, že se zde přírodě špatně dařit nebude. Legendy o založení města vycházející z vítězného souboje s hrůzostrašným drakem propůjčují městu pohádkovou atmosféru, stejně jako nespočet městských parků vyzývajících k odpočinku.

 

8. místo: Jablonec nad Nisou

 

#hmv #jablonec #jablonecnadnisou #hlavnimestovesmiru #jabloneckaprehrada

Příspěvek sdílený Jablonec nad Nisou (@hlavni_mesto_vesmiru), Čen 5, 2017 v 12:13 PDT

Ještě o něco lépe se umístilo statutární město Jablonec nad Nisou ležící v údolí řeky Nisy a jejich přítoků. Pověstné centrum české bižuterie obklopují zelenající se kopce Jizerských hor, v létě lákající k pěší turistice, v zimě k hrátkám na lyžařských sjezdovkách. Přímo ve městě najdete mnoho zajímavých přírodních útvarů, ať už Čertův kámen v městské části Vrkoslavice nebo balvan s kotlem v ulici U Balvanu.

 

7. místo: Prachatice

 

Na jakou rozhlednu jste naposled vylezli? ? Budu rada za info i za tipy ✔️ #fotimesumavu

Příspěvek sdílený Klerwonder.com (@klerwonder), Dub 22, 2017 v 1:09 PDT

Jihočeské okresní město nabízí 49 % zelených ploch, čímž si vysloužilo krásné sedmé místo. Bezmála polovinou přírodních prostranství ulice přímo vybízí k příjemným vycházkám či sportovním aktivitám. Stejně jako uvnitř města i okolní krajina dýchá svěží zelení a čerstvým vzduchem.

 

6. místo: Písek

 

#piseckehory #pisek #hory #klid #cedule #vylet #kruplup #czechtourism

Příspěvek sdílený Vendulka (@dulka_ven), Čen 4, 2017 v 7:33 PDT

Těsně před Prachatice se dostal taktéž jihočeský Písek. Kromě krásných přírodních i historických památek zde nalezneme mnoho středních škol, díky nimž je často zařazován mezi česká univerzitní města. Široké koryto řeky Otavy se celoročně stará o závlahu zelených břehů i vzdálenějších zelených částí města.

 

5. místo: Blansko

 

#trees #water #cold

Příspěvek sdílený Radek Karban (@radecek.karban), Čen 7, 2017 v 2:53 PDT

A zvolna se dostáváme do první pětky, kterou otevírá jihomoravské Blansko, které je po právu nazýváno branou moravského krasu. Kolem tohoto krásně zeleného města leží mnoho zajímavých přírodních památek, jimž dominují především skály a jeskyně. Takže dobrodruzi, návštěvu Blanska si nemůžete nechat ujít.

 

4. místo: Hodonín

 

#summerday☀️ #people #fountain #church

Příspěvek sdílený Petr Vácha (@panvacha), Kvě 28, 2017 v 10:09 PDT

Na Moravě leží taktéž město Hodonín, které se dostalo až na čtvrtou příčku žebříčku. Stejně jako většina moravských měst je Hodonín známý smyslem pro tradici a folklór, o čemž vypovídají například věhlasné Svatovavřinecké slavnosti. Přirozeně zvlněná okolní krajina vyzývá k odpočinku, procházkám či projížďkám na kole, stejně tak jako samotné zelené ulice města.

 

2. až 3. místo: Jeseník a Vsetín

 

Sobotní ráno na Vsetíně. #saturdaymorning #hrbca #vsetin

Příspěvek sdílený Vladimir Trusina (@ladikvs1), Čen 2, 2017 v 8:47 PDT


Do čela se dostávají dvě města, jejichž procentuální poměr přírody nad betonem vítězí o deset procent – Vsetín a Jeseník. Toho dosáhla především díky své poloze v hornatější krajině plné divokých lesů a luk. Těch si můžete užít hlavně v Jeseníku, kde vás krásně rozkvetlé zelené plochy obklopující město přímo zvou k bosé chůzi, pikniku nebo třeba válení sudů. A jak je dobře známo, Jeseník je jedním z našich nejkrásnějších lázeňských měst.

 

1. místo: Děčín

Jednoznačným vítězem se s přehledem stal Děčín. Ten se především díky rozsáhlým lesům (přicházejícím od Labských pískovců a Děčínské vrchoviny) dostal až na 63 % zelené plochy z celkové rozlohy města. Kromě divokých lesů, parků a zahrad nabízí super posezení na travnatých březích Labe nebo dokonce stylovou projížďku parníčkem. Navíc k tomu všemu v Děčíně najdete ještě skalnatou krajinu, kde si na místních ferratách může vyzkoušet horolezení i ten největší začátečník.

 

Doufáme, že i vy žijete v městech plných zeleně. A až si je budete fotit na Instagram nebo FB, přidejte k nim hashtag #prirodudomesta, ať je lépe mohou najít i další lidé.

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.