Na střeše Lucerny prožijete své nebe nad Prahou

21. 8. 2017

FW9B8380.jpg

Nad ulicemi v centru Prahy najdete jednu speciální střechu. Kromě krásného výhledu na Pražský hrad a Petřín, věžičky, liduplné ulice a domácké terasy nabízí místo plné bylinek, stromků a keříků. Pokud jste místo stále nepoznali, jde o střechu Lucerny. A během aktuálního týdne otevřených dveří se na ni můžete vydat i vy.

Život střeše Lucerny vdechl Ondřej Kobza, který zde viděl nevyužitý potenciál. Na místě mělo původně stát ještě jedno patro, ale jeho stavba musela být kvůli válce odložena. Kobza tak nikdy nedokončený projekt vzal za svůj, jen se místo posledního patra rozhodl vybudovat místo plné klidu a přírody. S tím mu v rámci projektu Přírodu do města pomohl Strongbow, který se stal oficiálním zahradníkem střechy Lucerny.

 

Tisíc metrů čtverečních pokrytých palubkami

FW9B8400.jpg

Pokud jste se na střechu v rámci týdne otevřených dveří vydali, uvítalo vás tisíc metrů čtverečních pokrytých palubkami. Na nich pak byly květináčky plné zeleně, bary, kde jste se mohli osvěžit i v tom největším letním pařáku, a pokud jste se pozorně dívali, mohli jste střechu poznat i z několika tuzemských filmů.

Letos byla střecha otevřena veřejnosti poprvé a v budoucnu se bude otevírat jen příležitostně na několik dní v měsíci. S proměnou byla spokojená i ambasadorka projektu Přírodu do města Klára Vytisková. „Stojíme na nejkrásnějším místě v Praze. Myslím, že ve městě není přírody nikdy dost,” komentuje přestavbu střechy.

 

Na střeše má vyrůst komunitní zahrada

FW9B8480.jpg

Na úplné otevření si budeme muset nějakou dobu ještě počkat, nejdříve je nutné provést na místě další úpravy, než se bude moci plně otevřít veřejnosti. Zvedne se zábradlí, které v současné chvíli nesplňuje bezpečnostní předpisy, vybuduje se únikový východ, a pokud to Kobzovi někdo dovolí, natáhne se mezi střechami lano, po kterém sjedete na druhou stranu členité střechy. Poté se nebe nad Prahou dočká toho, o co se Kobza od začátku snaží. Stane se komunitní zahradou, která bude přístupná široké veřejnosti. Praha se tak přiblíží městům jako je třeba New York, kde jsou zelené střechy běžné. 

 

Otevíračka ve velkém stylu

FW9B8495.jpg

Střecha byla symbolicky otevřena slavnostním večírkem, který přilákal osobnosti z různých kruhů. Kromě Kláry Vytiskové, která na otevíračce s kapelou i zahrála, se na výhled přišla podívat i Nikol Moravcová, Tomáš Řepka, Kateřina Neumannová nebo Natálie Kotková, známá jako The Nattiness. „Miluju to tady. Je to tady krásný, členitý, je tu příroda a je odtud vidět krásný západ slunce. Člověk zná Prahu z ulic, kdy kouká nahoru, a tady ji pozná z jiného pohledu. Myslím, že to má hezkou budoucnost. Jak je to v centru, tak si sem člověk může jít oddychnout, když zrovna bude běhat po městě,” popisuje výhody střechy The Nattiness.

Mezi prvními návštěvnicemi byla i Lucka a Tereza, kterých jsme se zeptaly, jak se jim na místě líbí. „Přijde nám to jako zajímavý projekt, udělat posezení pro lidi zrovna na střeše docela významné budovy. Je to tady velice příjemné,” odpověděly. 

Aktuální informace o dění na střeše můžete sledovat na FB profilu Střecha Lucerny.

 

Pokud jste na střeše ještě nebyli, podívejte se, jak to tam vypadá

FW9B8335.jpg

FW9B8356.jpg

FW9B8476.jpg

FW9B8484.jpg

FW9B8591.jpg

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.