Na rande do podzimní pražské přírody se Sandrou Kisić

29. 11. 2017

FW9B3397.jpg

Autorka: Sandra Kisić

Předem avizuji, že všechny fotky budou vypadat jako jedno velký #foreveralone. To proto, že v Praze nemám nikoho, s kým na to rande jít (tohle zároveň není volání o pomoc, to pozor) – leč sama jsem si těch dvanáct kilometrů taky neprošla. Doprovázel mě můj věrný fotograf Adam Bakay a občas jsme lidem v okolí, kteří se s námi zapovídali – od pejskařů přes maminky až po babičky na procházce, tvrdili, že jsme za školou, v batohu že máme učebnice a místo algebry že jsme si v devět ráno vyrazili na rande. Spolkli nám to i s navijákem, bylo příjemně teplo a komu by se koneckonců chtělo sedět za škamny, viďte. 

Z fotek i těchto míst si zároveň můžete vzít i pár rad, co dělat, když takhle někde v pražské přírodě čekáte na svého vysněného či vysněnou a oni stále nikde.  Za prvé se můžete mazlit s cizími psy. Pes to ocení, vy se budete cítit méně sami a páníčkovi to většinou bude buřt. A třeba se seznámíte i s někým novým, pokud jste byli zanecháni osudu zcela napospas. Za druhé je podzim, pochopitelně můžete sbírat kaštany s listy a vrátit se do dětských let. U kmenů stromů můžete stavět domečky pro trpaslíky.

 

Kavčí hory bez kavek

Tento západní výběžek pražské pankrácké říční terasy nabízí několik skvělých možností, jak zde strávit rande. Z několika výhledů je shora skvěle vidět na venkovní bazény v pražském Podolí, které, světe div se, fungují i na podzim. Otužilci každého věku se tu protahují a plavou v titěrných plavkách: doporučujeme vzít si s sebou dalekohled. O pár kroků dál už začínají satelity České televize, která tu sídlí už několik desítek let. S partnerem si proto můžete popovídat o veřejnoprávních televizích a vašich názorech na ně. Třeba tu zjistíte, že to není ten pravý, pokud se vám přizná, že místo cestopisných dokumentů raději kouká na věštkyni s tarotem… Ale zpět ke Kavčím horám, v centrálním parku se nachází originální dům s dírou, díky kterému se této části někdy přezdívá pražská La Defénse – po vzoru té pařížské. A všude si můžete hezky zabruslit, zajezdit na skejtu či na kole a jednoduše se tu uvolnit a užít si krásného podzimu. 

 

Minigolf pod Žižkovskou věží

Sport, který většina z nás hraje na dovolené pod palmami, je na podzim parádní aktivitou pro dvojitá randíčka. Moc se nezapotíte, stále si tedy budete vonět, ale zároveň zapojíte svého jistě soutěživého ducha. Hřiště s 18 jamkami je otevřené a funkční po celý rok, takže záleží jen na vás – odradí vás podzimní vítr, nebo se hecnete? V chladnějších měsících bude žižkovský minigolf jen a jen váš a to už za tu jednu vrstvu navíc stojí, hlavně nezapomeňte na šálu. Překvapivou kuriozitkou je pohled, který se vám naskytne hned u první jamky – ta se totiž nachází hned vedle Starého židovského hřbitova ze sedmnáctého století, kde je pohřbena řada významných rabínů a lékařů.

  

Branické skály stále zahalené tajemstvím

Tu pověst si určitě pamatujete: kdysi tu býval hrad a ještě teď je tu ukryt poklad. Ještě dnes si mnozí googlí „branické skály poklad“ a doufají ve zpřístupnění mapy, která by je k němu zavedla. Zkuste se na chvíli uvolnit a vrátit do dětských let, co kdyby se vám náhodou poklad opravdu podařilo najít? To by bylo rande, na které byste nezapomněli do konce života. Mimo jiné je ale tato chráněná oblast, která spadá do vápenců Českého krasu, i proslulým nalezištěm zkamenělin. Úplně první popis zkamenělin z našeho území pochází právě odsud – z roku 1770. Pod skalami se rovněž nachází fotogenický evangelický kostel a ve štolách na úpatí skalní stěny zimují netopýři. 

   

Dívčí hrady nejen pro dívky

Prokopské údolí (a především Děvín) je tím pravým místem na první polibek. Praha jako na dlani, ale zároveň dostatek soukromí a přírody. Když budete mít štěstí, pravděpodobně uvidíte nějakou tu ještěrku, hemží se jich tu stovky. Pokud jste zdatnější a chcete se před protějškem i trošku vyšvihnout, vyberte jednu z těch nejhorších cest (třeba tu od vlakové zastávky) – společný cíl a úsilí váš vztah utuží a není nic gentlemanštějšího než podávat dámě pomocnou ruku, když jí podklouzává noha na kamenech. Dominantou čtvrti je vodárenská věž, tu uvidíte zblízka ale pouze tehdy, pokud se vydáte normální cestou.

   

Hvězdná obora Hvězda

Samotná obora byla založena Ferdinandem I. Habsburským ve 30. letech 16. století, což znamená, že brzy oslaví pět set let od vzniku. Kdysi sloužila k honům a podobným kratochvílím pro šlechtu, později i jako tábořiště a zdroj dřeva a masa pro armády – od dob rudolfínských až po druhou světovou. Fakta, kterými se můžete na rande hezky blýsknout. Hvězda není ale jen skvělým místem pro středoškolské učitele dějepisu, uživatelé Instagramu se tu vyřádí do aleluja. Pamatujete si na článek s nej pražskými místy na selfíčko? Hvězda by snadno mohla skočit na první místo. Leckdy tu navíc potkáte i veverky, ježky či divoké králíky, jen buďte tišší. Jako myši. A mniši.

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.