Seznamte se s lidmi, pro které jsou zahrady posláním

24. 5. 2017

hlavni foto2.jpg

Kdo by neměl rád zahradničení. Nejen, že si u něho odpočinete, ale taky si díky němu můžete dopřát čerstvou zeleninu a ovoce. Guerilla zahradničení je ale trochu jiná liga, a pokud se mezi tyto partyzánské zahradníky taky toužíte zařadit, chce to pevné nervy, spoustu fantazie, energie a důvěry ve vyšší dobro základní myšlenky.

Podobné touhy cítí i umělci, kreativci, zahradníci i obyčejní lidé po celém světě. Hodně lidí touží po přítomnosti nespoutané přírody, jen málokdo je však ochotný s tím opravdu něco udělat. Tahle hrstka odvážlivců ale dokazuje, že se s tím pořád dá něco dělat.

 

První britský partyzán Richard Reynolds

richard reynolds.jpg

foto: Strongbow.com

Jen tak vyrazit a zahradničit na veřejných pozemcích Velká Británie sice zakazuje, Richard si z toho ale nic nedělá a pod rouškou tmy se plíží s batohem plným květin, aby přeměnil nevyužívané plochy podél cest na malé zelené oázy. Krom toho se věnuje také osvětě a jako příkladný matador svými radami vede mnoho mladých podobně smýšlejících lidí k realizaci jejich vlastních zahradnických projektů.

Více info nejen o Richardových aktivitách najdete na webu Guerilla Gardening

 

Vanessa Harden a její zahradnická špionáž 

vanessa harden.jpg

foto: Strongbow.com 

Ačkoli se partyzánské zahradničení zdá být neškodné – a dokonce se jeví jako dobrá věc – většina oficiálních míst se na nepovolené vysazování květin, zeleniny a stromů dívá jako na zločin. S touto myšlenkou pracuje i umělkyně Vanessa Harden, která se nechává inspirovat důmyslnými aparáty pro špiony, a experimentuje tak s nejrůznějšími způsoby ukrývání zahradnického náčiní ve věcech každodenní potřeby. Její proměnou prošly dokonce i kožené tašky a kufříky na utajené půdní vrtáky pro tajné sázení rostlin. 

Více info najdete na webu Vanessy Harden

 

Gangsterský zahradník Ron Finley

ron finley.jpg

foto: Strongbow.com

Ron Finley si jako sociální pracovník z Los Angeles přeje svět, ve kterém děti vědí, kde se ovoce a zelenina bere, a kde lidé pěstují svoje vlastní zdravé potraviny bez pesticidů a chemických látek. „Už mě vážně unavovalo, že musím cestovat 45 minut, abych si koupil jablko napuštěné pesticidy,“ říká o své hlavní motivaci. Teď přeměňuje opuštěné plochy na jedlé zahrady a prostřednictvím svého projektu nás inspiruje, abychom dělali to samé.

Více info o Ronových projektech najdete na jeho facebookové stránce

 

A co vy, máte taky své oblíbené mistry zahradníky?

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.