Kouzelné parky a zahrady, o kterých možná nevíte

31. 7. 2017

FW9B3366.jpg

autorka: Sandra Kisić

Praha je jedním z mála měst, které se může pyšnit desítkami překrásných parků zabírajících tisíce hektarů na území hlavního města – přesněji necelé čtyři tisíce, což je 8 % celé metropole. Ano, v duši jsem hrdý matematik. Čísla mi nejsou cizí, proto jsem se rozhodla pro vás vybrat pět nejzajímavějších a něčím unikátních zahrad. Podíváme se spolu na první pražskou veřejnou zahradu, park plný krotkých pávů, ještěří hradiště, skryté bunkry i geniální dřevěnou kuželkárnu.

 

Vojanovy sady jako nestárnoucí klasika

FW9B3554.jpg

Jedna z nejstarších pražských zahrad (založena 1248) se sice nachází nedaleko od Karlova mostu, vstup lze ale lehce minout. Jediným přístupným vchodem je brána ve vysoké bílé barokní zdi v ulici U Lužického semináře. I díky tomu je zde návštěvníků poskrovnu, proto si tu vždy ráda plnými doušky vychutnávám naprosté ticho v historickém jádru města. Ticho, jež občas naruší skřek pávů, kteří se volně a nebojácně potulují zahradou… A já se musím občas plácnout přes ruku, abych se na ně nevrhla s cílem nějaké to barevné pírko utrhnout. V sadech se krom pávů s krátkými i delšími ocasy nachází také tři barokní kaple, vyvýšená terasa s balustrádou, tedy ozdobným zábradlím, a kamenná kašna. Každý si tu najde to své – milovníci květin ocení záhony a menší skleník, sportovci tenisový kurt a rodiče potěší dětské hřiště, do kterého se ratolesti zamilují. Ratolesti v parku, krásná hříčka, no ne? A malá kuriozita na závěr – blízko sadů se nachází nejužší ulička v celé Praze, kterou řídí semafor.

 

FW9B3556.jpg

Turisté do této nádherné zeleně zavítají málokdy.

 

FW9B3551.jpg

Prázdné lavičky a pávi, to jsou Vojanovy sady.

adresa: U Lužického semináře 43/17, Praha 1
otevírací doba: po–ne 8:00–17:00

 

Podviní na Vysočanech pro hipstery i maminy

FW9B3326.jpg

Ačkoliv tento park letos slaví pouhých dvacet let od svého vzniku, může se pochlubit mnoha vzácnými letitými dřevinami a jezírky. Celým parkem protéká nejdelší pražský potok Rokytka, který byl po staletí jediným zdrojem vody pro místní hospodářství. Samotnému Podviní dominuje keltské hradiště s dvanáctimetrovým dubovým kmenem otočeným kořeny vzhůru. Designová stylovka, za kterou by se nemuseli stydět ani ti nejzarputilejší hipsteři. A to je park doménou maminek s dětmi a místních mládežníků. Ti se většinou potulují v hradišti sestaveném z chodeb, tunelu a vyhlídky nad Dračím jezerem, které se vlní ve tvaru hřbetu pravěkého ještěra. Velice originální místo na rande, pokud je vám -náct. Pejskaři tu ocení oplocený psí park s pneumatikami a houpačkami pro své čtyřnohé kamarády a v těsném sousedství je i lanové centrum. Jednoduše Českomoravská, jak ji neznáte.

 

FW9B3322.jpg

Osamocený altánek na velké louce láká k odpočinku ve stínu.

 

FW9B3366.jpg

Pohled na Dračí jezero.

adresa: blízko metra Českomoravská, Praha 8
otevírací doba: přístupné celoročně

 

V centru jedině Chotkovy sady

FW9B3502.jpg

První veřejná zahrada v Praze sloužila až do roku 1832 jako občasný sklad dříví pro Pražský hrad, o přeměnu na využití pro veřejnost se zasloužil hrabě Karel Chotek. Přišlo mu nesmyslné, aby tak krásný pozemek sloužil jako odkladiště hradního topiva. Park byl proto osázen více než šedesáti druhy dřevin, které se postupně rozrostly a nyní vytváří dojem zalesněné obory. Obory, ve které bych klidně žila, pokud by mě bojácné veverky přijaly mezi sebe. Vody by pro nás bylo dost, jezírko v zahradě japonského stylu osvěžuje od pohledu. Přilehlý pomník českého prozaika Julia Zeyera občas působí poněkud pochmurně, i tak se ale Chotkovy sady těší návštěvám místních i turistů. Z východního okraje se totiž můžete kochat jedním z nejkrásnějších pohledů na Prahu, počítat věžičky a k tomu odpočívat ve stínu listnatých korun. A bonus? Na jednom stromě je tu houpačka jak dělaná na fotku!

 

FW9B3500.jpg

Památník oblíbeného básníka Julia Zeyera s vodní kaskádou.

 

FW9B3513.jpg

Můstek v japonském stylu s památníkem v pozadí.

adresa: Chotkova, Praha 1
otevírací doba: přístupné celoročně

 

Na Skalku za vodopádem

FW9B3321.jpg

Kdybyste rozkošný malý park Na Skalce hledali v blízkosti metra Skalka, šeredně byste se zmýlili. Jako já před několika týdny, ups. Tyto sady trychtýřovitého tvaru z dílny zahradníků rytíře Edwarda Daubka se totiž nachází kousek od Anděla. Jsou trochu do kopce, protože pod parkem se nachází jedna technická památka – první pražský vodojem. A krom toho ten kopec skrývá i labyrint krytů z 1. světové války a tunel Mrázovka. Ale víte, co tu mám naprosto nejradši? Vodopád, který crčí do žlutého jezírka, a měděný altán pokrytý přirozenou tyrkysovou patinou. V Pantone by zajásali, barva roku 2009 Mimosa a Aqua Sky z roku 2003 pospolu!

 

FW9B3313.jpg

Z vyhlídky na Prahu neuvidíte, ale osamocený strom a jezírko z vrchu mají taky něco do sebe.

 

FW9B3303.jpg

Tyrkysový altán se nachází na samém vršku parku.

adresa: blízko metra Anděl / tram Na Knížecí, Praha 5
otevírací doba: přístupné celoročně 

 

Relax i ožívající historie v Grébovce

FW9B4664.jpg

Havlíčkovy sady jsou takovou Konstantinopolí Grébovky, kdyby byla Istanbulem. Víte, jak to myslím? No nic, chtěla jsem jen jemně naznačit, že se jedná o stejný park. O sto padesát let starý park v anglickém stylu na pražských Vinohradech. Dřív tu byly vinice Karla IV., o několik set let později si pozemek koupil pražský podnikatel Moritz Gröbe a nechal zde vybudovat letní sídlo se skromným názvem Villa Gröbe. Vila si prošla mnohým, během druhé světové zde sídlila mládežnická organizace Hitlerjugend, v druhé polovině 21. století zde byl Ústřední dům pionýrů a mládeže Julia Fučíka, dnes slouží jako školicí středisko pro právníky a veřejnosti není přístupná. Co tu mám ale nejradši já? Jednoznačně pavilon, kde je úžasná kavárna jak dělaná na jarní a letní oslavy a hlavně kuželna s dřevěnými kuželkami a masivními koulemi!

 

FW9B4748.jpg

 Grébovka je dokonalá nejen na dlouhé procházky mezi košatými stromy a keři...

 

FW9B4525.jpg

... je tu i spousta hebké trávy k odpolednímu chillu s přáteli.

adresa: Havlíčkovy sady, Praha 2 
otevírací doba: po–ne 6:00–24:00

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.