Kde nasbírat jablka, když nemáte vlastní sad

28. 8. 2017

IMG_3481.jpg

Jonagold, Golden Delicious, Pink Lady, Champion nebo plané od cesty. Řeč je pochopitelně o jablkách. A která odrůda je vaše nejoblíbenější? Co třeba ta, kterou si můžete volně načesat v přírodě?

 

Kam na ně?

jablka-mapa-na-ovoce.jpg

Vzhledem k tomu, že jsou jabloně jedním z nejčastěji vyskytujících se stromů, natrhat si je ve volné přírodě by neměl být problém. Cenným pomocníkem je pro takové případy mapa na-ovoce.cz, která se sledováním volně rostoucího ovoce zabývá. Jabloně dorůstají do poměrně malé výšky: nejvýše 12 metrů, ale výjimkou není ani strom o výšce 3 metry. Po celé republice najdete opuštěné sady v rozpuku.

 

Univerzální lék

IMG_3491.jpg

Staré anglické přísloví praví, že jedno jablko denně vás ušetří návštěv lékaře po celý rok. Vysoký obsah vitamínů a minerálu příznivě působí na imunitu. Antioxidanty v nich obsažené pro změnu působí preventivně proti civilizačním chorobám. Jablka snižují obsah cholesterolu v krvi a stejně tak se hodí jako doplněk stravy při dietách. Díky vysokému obsahu vody hydratují a pročišťují organismus. A aby toho nebylo málo, jsou jim připisovány i omlazovací účinky.

Jablek není nikdy dost ani v kuchyni: svůj recept na štrúdl a zemlbábu si hýčká každá rodina. A tím výčet nekončí ani zdaleka: lze je sušit, připravit jako přesnídávku, skvěle se hodí k vepřovému masu. A stejně jako to jablkům sluší v míse s ovocem, na pekáči a v zavařovačce, potěší i ve sklenici: ať už v podobě moštu, pálenky či cideru.

 

Do sklepa s nimi!

IMG_3488.jpg

Jako jedno z mála ovoce jsou jablka neuvěřitelně nenáročná na uskladnění. Pokud máte vysířený sklep a pár bedýnek k dobru, můžete se z nich radovat po celý rok.

Jabloně plodí od léta až do podzimu. Tak ať jejich úroda nepadne daleko od stromu!

Může vás zajímat

Je vám více než 18 let?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.