Kde nasbírat jablka, když nemáte vlastní sad

28. 8. 2017

IMG_3481.jpg

Jonagold, Golden Delicious, Pink Lady, Champion nebo plané od cesty. Řeč je pochopitelně o jablkách. A která odrůda je vaše nejoblíbenější? Co třeba ta, kterou si můžete volně načesat v přírodě?

 

Kam na ně?

jablka-mapa-na-ovoce.jpg

Vzhledem k tomu, že jsou jabloně jedním z nejčastěji vyskytujících se stromů, natrhat si je ve volné přírodě by neměl být problém. Cenným pomocníkem je pro takové případy mapa na-ovoce.cz, která se sledováním volně rostoucího ovoce zabývá. Jabloně dorůstají do poměrně malé výšky: nejvýše 12 metrů, ale výjimkou není ani strom o výšce 3 metry. Po celé republice najdete opuštěné sady v rozpuku.

 

Univerzální lék

IMG_3491.jpg

Staré anglické přísloví praví, že jedno jablko denně vás ušetří návštěv lékaře po celý rok. Vysoký obsah vitamínů a minerálu příznivě působí na imunitu. Antioxidanty v nich obsažené pro změnu působí preventivně proti civilizačním chorobám. Jablka snižují obsah cholesterolu v krvi a stejně tak se hodí jako doplněk stravy při dietách. Díky vysokému obsahu vody hydratují a pročišťují organismus. A aby toho nebylo málo, jsou jim připisovány i omlazovací účinky.

Jablek není nikdy dost ani v kuchyni: svůj recept na štrúdl a zemlbábu si hýčká každá rodina. A tím výčet nekončí ani zdaleka: lze je sušit, připravit jako přesnídávku, skvěle se hodí k vepřovému masu. A stejně jako to jablkům sluší v míse s ovocem, na pekáči a v zavařovačce, potěší i ve sklenici: ať už v podobě moštu, pálenky či cideru.

 

Do sklepa s nimi!

IMG_3488.jpg

Jako jedno z mála ovoce jsou jablka neuvěřitelně nenáročná na uskladnění. Pokud máte vysířený sklep a pár bedýnek k dobru, můžete se z nich radovat po celý rok.

Jabloně plodí od léta až do podzimu. Tak ať jejich úroda nepadne daleko od stromu!

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.