Jak městské včelaření pomáhá přinášet přírodu do města

16. 8. 2017

FW9B0980.jpg


Včely jsou jedním z nejprospěšnějších tvorů, které můžeme v přírodě najít. V současné době je však lze potkat i ve městě, kde přibývají úly na střechách domů. Fenoménem se staly ve velkoměstech, jako je Londýn, New York nebo Paříž, chovají se ale už i u nás v Praze. Na úl můžete dokonce narazit i na balkóně Národního divadla. Ačkoli se městské včelaření může zdát jako netradiční koníček na ještě netradičnějším místě, paradoxně se včelám ve městě v určitých ohledech daří mnohem lépe než na venkově.

Městských včelařů u nás najdeme již spoustu. Jedním z nich je například Dagmar Šormová, která založila spolek Hradčanské včely, když se dověděla, že na Praze 1 vznikl klub dobrovolných hasičů. „Když si můžou hrát pánové, tak si budeme hrát i my, dámy. Jsme převážně ženský spolek, ale muže samozřejmě nevylučujeme. Máme je naopak mezi námi velmi rády, protože nám občas odnesou nějaké těžké bedýnky s medem a podobně,“ říká. Spolek hradčanských včel má v současné době několik úlů v okolí Petřína. 

 

Včely městskou přírodu milují

FW9B0896.jpg

Produktivní včelí úl si můžete založit ve městě stejně jako v lese nebo na vsi.

Ve městě jsou různorodé květiny a rostliny, které neustále kvetou, a co je především důležité, nejsou chemicky ošetřované. Méně zde fouká vítr a je tu příznivější klima. Pro nektar včely létají až 3 km do parků a na různé zelené plochy, kterých najdeme ve městě spousty. Včely také opilují stromy, čímž pomáhají ptákům, malým obratlovcům a hmyzu získávat více potravy. Pomáhají tak přírodě ve městě jako celku.

Co se týče znečištění, je známo, že včely jsou schopny se zbavit všech škodlivin. Jsou vlastně takový biologický filtr. Přece by si do svých cenných zásob neukládaly něco špatného. „Dcera jedné z našich včelařek při své práci na fakultě chemické technologie VŠCHT zkoumala, co vše se dá zjistit z medu. Sesbírala vzorky z celé republiky a přišla na to, že med městských včel v sobě nemá zvýšený obsah žádných nežádoucích látek,“ popisuje svoji zkušenost Dagmar Šormová ze spolku Hradčanské včely.

Díky různorodé pastvě je městský med velmi pestrý. „Náš med chutná skvěle a je dost květnatý. Jednodruhový med se nám podařil snad jen dvakrát. Každé stáčení a každé stanoviště má med jiný, takže si je vždy stáčíme zvlášť, a pak ochutnáváme a porovnáváme,“ říká o medu hradčanských včel Dagmar Šormová.

 

Nejen na žihadlo je potřeba dát pozor

FW9B0920.jpg

Uvnitř úlu se to pilnými včelkami jenom rojí.

Chov městských včel si však žádá i svá omezení. Existuje určitá úroveň úživení daného stanoviště, kde se úly nacházejí, což je ovlivněno velikostí okolní pastvy. Nemůžeme tedy dát úly do každé ulice, protože včely by si v takových podmínkách moc pylu nenasbíraly ani pro sebe, natož pro člověka.

Důležité je ve městě předcházet rojení, což je však naprosto přirozený jev, a tak se může stát, že narazíme na roj někde u paneláku. Není však třeba zbytečně propadat hysterii, včelám se na takových místech spíše nebude líbit a za dva tři dny odletí. Předtím než spolek Hradčanské včely odešel na Petřín, včelařil na Hradčanech kousek od školy. Tam nastalo velké zděšení rodičů, kteří se báli, že jim včely popíchají děti. „Uvědomily jsme si, že je potřeba začít se včelami více seznamovat veřejnost a začaly jsme dělat návštěvy dětí u úlů. Včely nejsou nebezpečné a strach je především v hlavě. Ukazujeme jim, že je potřeba dělat pomalé pohyby a chovat se opatrně. Včely cítí, v jakém jste rozpoložení, a podle toho reagují. Ve 100 % případů jsou děti nadšené, všechny vykřikují, že to byl jejich nejhezčí zážitek,” říká Dagmar Šormová.

Před zahájením včelaření je tedy dobré myslet i na sousedy. I když jsou včely zdraví spíše prospěšné a člověk vedle nich žije po staletí, může se ve vašem okolí najít pár alergiků, pro které může mít žihadlo fatální následky.

 

Buď pilný jako včelička!

FW9B0878.jpg

Taková píle přináší ve správný čas uspokojivé výsledky.

Nejdůležitější je se o včely starat. Musíte si uvědomit, že včelaření má určité zákonitosti a vyžaduje péči. V okamžiku, kdy vás to přestane bavit nebo odjedete na půl roku někam pryč, to musíte někomu zodpovědně předat. Zároveň je to časově i finančně náročná záležitost.

Každopádně je ale včelaření skvělá relaxace, která vás naučí lépe rozumět přírodě kolem nás, pokoře a určité skromnosti. Jen si uvědomte, že včelí společenstvo dokázalo přežít 80 milionů let a v současné době jim děláme neuvěřitelné problémy. Včelaření je také velmi léčivá činnost. Včelaři bývají nesmírně čilí jak fyzicky, tak duševně a nemívají třeba artrózu nebo revma, protože přece jen občas dostanou žihadlo a to je pro tělo velmi příznivé.

 

FW9B0974.jpg

Pravidelná péče je sice důležitá...

 

FW9B0965.jpg

... nicméně městské včely si vždycky poradí i samy.

 

FW9B0874.jpg

A ačkoli jejich žihadla často nahání strach, přínos pro životní prostředí zůstává neoddiskutovatelný.

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.