Jak jsme si založili vlastní městský záhonek

26. 6. 2017

FW9B1800.jpg

Ačkoli mě pěstování květin, rostlin a bylinek odjakživa zajímalo, jako člověk z velkoměsta jsem se k tomu nikdy pořádně nedostala. Do bytu mi celý den skoro nezasvítí, balkon nemám a o zahradě si můžu leda tak nechat zdát. Pak jsem ale slyšela o projektu komunitních zahrádek a okamžitě mě to nadchlo. Možnost pronajmout si za pár korun záhonek na sdílené zahradě uprostřed města – to prostě nemá chybu! A protože jsem opravdu absolutní amatér, o pomoc jsem poprosila odborníka na slovo vzatého – Radku Pokornou ze sociálního podniku Kokoza, který městské zahradničení podporuje.

 

Kde pěstovat?

FW9B1643.jpg

Já jsem zvolila komunitní zahrádku, pěstovat ve městě lze i na jiných místech. Mnozí využívají balkonů či po domluvě se sousedy oživují vnitrobloky vlastních bydlišť,” vysvětluje Radka. Svou zahrádku na Chodově jsem si vytipovala podle celorepublikové mapy zahradnických lokací, kterou vytvořila právě Kokoza. Díky ní si můžete pronajmout záhonek nedaleko vašeho bytu a spolu s dalšími nadšenci zahradničit celou sezónu.

A pozor, nejen, že si vypěstujete vlastní úrodu, ještě se prý seznámíte s dalšími podobně zapálenými pěstiteli, kteří vám rádi a ochotně se vším poradí nebo pomohou zalévat záhonek, když jste zrovna na dovolené. Tak uvidíme. Komunitní zahrady nabízí k dispozici téměř veškeré potřebné nástroje i vodu k zalití, odpadá tedy další z jinak nutných starostí a investic. 

 

Kdy zasadit a čím hnojit?

Sázet by se mělo už na jaře, nejlépe v druhé polovině května, kdy už nehrozí ranní mrazíky, proces růstu ale nestihl ještě zcela propuknout. Základ komunitních zahrádek tvoří zdravý a výživný kompost, který, na rozdíl od běžné často nekvalitní městské půdy, nabízí pro pěstování ideální podmínky. Svojí budoucí úrodu můžete během pěstování hnojit i svým vlastním domácím kompostem, který vytvoříte pomocí vermikompostéru recyklací bioodpadu z vlastní kuchyně.


Jaké rostliny sázet a na co si dát bacha?

Protože jsem sama nevěděla, jak efektivně využít omezeného prostoru jednoho bedýnkového záhonu, nechala jsem si při výběru sazenic poradit od městské zahradnice a členky teamu Kokoza, Radky Pokorné. Jako nejjednodušší varianta se podle ní jeví bylinky. Vyžadují nejmenší péči (pouze pravidelné zalévání a případné očištění od poškozených lístků), rostou asi největší rychlostí a hlavně je pak v kuchyni využijete na tisíc způsobů.

Když už člověk sází, přirozeně se vyplatí zvolit oblíbené rostliny využitelné v kuchyni. Jak mi ale Radka poradila, vždy je nutné dbát na konkrétní základní podmínky záhonu jako je kvalita půdy, přirozená světelnost a prostor daný k pěstování. Podobně důležitá je časová dispozice, tedy kolik času můžete věnovat jeho péči. 

 

1) Máta 

FW9B1740.jpg

Pro můj záhon jsme zvolily zvlášť dravou mátu, ideální na léto do domácích limonád či koktejlů, osvěžujícího čaje, ale i na výrobu zmrzliny a dalších lehkých dobrot. Je dobré jí nechat více místa, jinak může díky rychlému a hojnému růstu nabourat osobní prostor ostatních rostlin. Pokud chcete její růst redukovat, lze ji zasadit s květináčem, zamezujícím nadměrnému růstu kořenů, tím pádem přílišné rozpínavosti samotné rostliny. Dá se však pravidelně sklízet, protože listy jsou zralé vlastně už ve chvíli, kdy vyrostou.

 

2) Šalvěj

FW9B1674.jpg

Šalvěj je na tom podobně. Říká, že pomáhá na podrážděný žaludek, proti plísním a zaručuje dlouhý věk. Další její praktický aspekt je schopnost odpuzovat hmyz, poslouží také jako ochrana celého záhonku. Pěstovat ji můžete nejlíp na slunečném a sušším místě, stejně jako já na okraji sluncem zalitého záhonku. 

 

3) Bazalka

FW9B1772.jpg

Vzhledem k tomu, že kousek opodál jsme umístily rajčata, jevila by se jako ideální volba k doplnění bazalka, která se často logicky vysazuje společně s nimi. Byla jsem ale místo toho seznámena s pro mě dosud tajemným mangoldem, používajícím se místo listů špenátu, do salátů, zapečených brambor a podobně.

 

4) Rajčata

FW9B1654.jpg

Rajčat existuje mnoho druhů, dejte na to při výběru pozor, ať potom nejste překvapení nečekaným a třeba neúspěšným výsledkem. Keříky by se měly zaštěpovat a zasazují se do půdy nakřivo, samy se srovnají a hlavně vytvoří lepší kořenový systém. Pokud uvidíte listy rostoucí přímo z hlavního stonku, uštípněte je nehty - odebírají celé rostlině zbytečně sílu, protože ve výsledku neslouží k ničemu praktickému. Keříky jsou poté příliš husté a náchylnější k nemocem. Při dalším růstu rajčat nezapomeňte ani na jejich stabilizaci. Jsou schopná růst do výšky, potřebují podporu v podobě jakékoliv tyčky, k níž je můžete přivázat a zajistit tak, že se nebudou plést do cesty ostatním rostlinám. A nebo si kupte nízkou odrůdu.

 

5) Cukety a jahody 

FW9B1691.jpg

K rajčatům se hodí do kuchyně cuketa. Na pěstování je poměrně nenáročná, od Radky jsem jen dostala doporučení nasměrovat její listy ven z plochy záhonku, aby zbytečně nezabírala místo. Poslední, ale neméně důležitou součástí mého záhonku se staly jahody. Sází se podle Rady tak, aby nad zem koukalo takzvané srdíčko, což je nepřehlédnutelný střed sazenice. Jaké by ale bylo léto bez jahod?

Nakonec jsem záhonek pečlivě zalila a spokojeně se usadila na vedlejší lavičku. Sečteno a podtrženo, celé sázení nezabralo ani půl hodinky a teď už stačí jen s láskou zalévat, hnojit a pečovat. Jak jsem během sázení zjistila od ostatních zahrádkářů, zahrádka často žije i po večerech, kdy se všichni schází ke společnému popití a opečení buřtů. Můžu si tohle nechat ujít?

 

 

Péče o záhon

FW9B1766.jpg

Samozřejmě jde především ale o blaho mého záhonku, jak se tady o něj dál co nejlépe postarat? Naštěstí ale i tahle činnost působí spíš rekreačně. V horkých letních dnech je třeba záhon zalévat ideálně každý den a zavlažovat stejně intenzivně okolí samotných rostlin, aby jim neubíralo potřebnou vláhu. Zalévejte je u kořenů a nejlépe mimo lístky, dokud není půda vlhká pod povrchem, nesmí však plavat,” upozorňuje při instruktáži Radka.  Při drobné údržbě záhonu kontrolujte, jestli se zde nešíří některá z nákaz, která se většinou nevyhne ani sousedním rostlinám.

Základ mám - úspěšně zasazeno. A co bude dál? Vyroste mi to? Bude to k jídlu? To se necháme překvapit… A vy zatím neleňte a zkuste si taky vlastní záhonek založit. Sami vidíte, jak je to snadné a pak si všichni můžeme vyměnit nově nabyté zkušenosti.

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.