Co jsme loni v Praze zasadili

23. 5. 2017

hlavni foto.jpg

Praha je plná starých zpustlých dvorků, zahrad a vnitrobloků, jejichž obyvatelé si zaslouží hezčí místo pro sousedské odpolední posezení a poklábosení u rozpáleného grilu. Loni jsme jich pod hlavičkou projektu PriroduDoMesta.cz s majiteli a obyvateli dvorků pár vylepšili, většina však stále zůstává pořádnou výzvou. Nebojte se přiložit ruku k dílu a s přáteli nebo sousedy upravte i své vlastní okolí. Inspiraci můžete nabrat například u těchto projektů.

 

Vnitroblok v pražské ulici Mečislavova

dvorek mecislavova.jpg

Společně s obecně prospěšným podnikem Kokoza jsme loni z vašich tipů jako jedno z nejzajímavějších míst k proměně vybrali vnitroblok v ulici Mečislavova v pražských Nuslích. Pozvali jsme si pomocníky – profesionální i neprofesionální zahradníky, sousedy z přilehlých baráků, dorazili i známí youtubeři a svůj záhon vysázela i naše velká podpora Klára Vytisková. Během dvou dní jsme odstranili starou suť, srovnali terén, navezli zeminu, záhony, jedlé i nejedlé kytky, vše zasadili, zalili, a nakonec úspěšně společně zapili.

(Mečislavova, Praha 4)

 

Dvorek činžovního domu v dolním Žižkově 

dvorek kubelikova.jpg

Jeden z dvorků domu na pražském Žižkově nám taky přišel jako místo stvořené pro setkávání se sousedy. Na jaro jsme tedy připravili vyvýšené záhonky, opravili jsme rozpadající se kompostér, obnovili ohniště a rovnou ho řádně otestovali správně opečenou klobásou. A to je to pravé kouzlo přírody ve městě – dělá ze sousedů přátele a kouzlí z šedi barevnou oázu klidu.

(Kubelíkova, Praha 3)

 

Dvorek v ulici Zikova v Dejvicích

dvorek zikova.jpgJako další místo k proměně jsme si loni vybrali dvorek v ulici Zikova v pražských Dejvicích. Ten sice zářil svěží zelení, ale něco tomu přece jen chybělo. Na vybetonované předzahrádce se proto postavilo příjemné posezení, kde mohou místní v klidu trávit volný čas. Do zahrady se pak nově navezly záhony s čerstvou zeminou, osadily se trvalky a pěkně se poklábosilo.

(Zikova, Praha 6)

 

Podobně vylepšených míst je po Praze mnohem více a je jen na vás, které z nich se rozhodnete navštívit. Tak neleňte, zajděte se na ně podívat, pokláboste se sousedy a společně vylepšete i svůj dvorek. 

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.