Balkon plný bylinek si můžete pořídit i ve městě

19. 6. 2017

3.jpg

Tohle období roku láká ke grilovačkám a osvěžujícím drinkům a bylinkami tomu můžete dodat zdravější, chutnější a pestřejší rozměr. Bylinky jsou stavebním kamenem mnoha světových kuchyní, nikdy ale úplně nepatřily do té mojí. Z obchodních řetězců mi vždycky uschly a na bio pěstění od semínka jsem si nikdy netroufla.

Žiju v Praze, takže možnost mít vlastní zahrádku bude ještě pár let tabu. Kytky za oknem pěstuju, ale letos jsem se rozhodla vyjít i ven a nechat zazelenat svůj balkón. Už před časem jsem si říkala, jak by bylo super mít balkón osázený jedlými rostlinkami, nikdy jsem to ale nezrealizovala. Až letos konečně přišla řada na bylinky. Majoránka, máta, meduňka, petržel, nebo tymián? A proč ne všechny?

 

Nákup a výběr bylinek

13.jpg

Období výsevu jsem slušně minula, sazeničky pro mě byly tedy jedinou možnou volbou. Tím jsem přeskočila krok strachování se, že by nevyrostly, a protože jsem si pro ně zašla na trhy, tak odpadla i obava z postřiků. S vidinou jejich dlouhověkosti a plodnosti jsem se vydala za místními farmáři, abych získala pár cenných rad a potřebných sazeniček.

Možná právě proto, že jsem bylinky nikdy nepěstovala, jsem se v nich na místě ztrácela. Při honbě za dokonalými sazeničkami jsem prošla několik stánků, kupovala jako divá a místo zapamatování si toho, co už jsme koupila, jsem koukala po tom, co dalšího by se mi mohlo hodit. Mise naštěstí dopadla úspěšně a z trhů jsem si odnášela bedničku plnou voňavých bylinek připravených k zasazení.

 

Kdy s pěstováním začít a jakou zeminu použít?

12.jpg

Bylinky se na balkón smí dávat až po třech zmrzlých mužících, tedy po 15. květnu, jinak hrozí, že by je spálili ranní mrazíky. Na výsadbu si můžete pořídit speciální zeminu určenou pro bylinky nebo si na babiččině zahrádce trochu hlíny vydloubnout, smíchat jí s kompostovou směsí a na dno květináčků dát písek. Pokud byste chtěli bylinkám dopřát a přilepšit jim rašelinou, tak to radši nedělejte. Bylinkám si víc daří v sušších půdách a těžba velmi pomalu vznikající rašeliny poškozuje krajinu.

 

Sluníčko a zalévání

6.jpg

Bylinky s většími plochými lístky potřebují víc zálivky než bylinky s méně šťavnatými listy. Všechny potřebují prostor, ale některým je líp, když mají za sousedy jiné bylinky. Těmi jsou například petržel, tymián nebo bazalka. Přímé sluníčko si neužívá koriandr, pažitka nebo máta a samotářskými bylinkami, které se rády rozrůstají, jsou všechny máty, meduňky a rozmarýny.

 

A co škůdci?

4.jpg

Škůdci bylinky příliš nenapadají, ale když se tak stane, určitě do boje proti nim netahejte chemii. Budete je přeci potom jíst, a především existují i přírodní cesty, jakými bylinky zachráníte. Buď je můžete hodně ostříhat, aby se škůdci neměli kde zdržovat, než bylinka zase obrazí, nebo si můžete vyrobit domácí bio postřik na bázi octa.

 

Jde se sázet!

9.jpg

Některé bylinky jsem dala v jejich květináčcích do již osazených truhlíků, jiné dostaly své vlastní květináčky a nejoriginálnější způsob přesazení byl určitě za použití starého skleněného lustru z blešáku. Sice vypadá trochu jako velký popelník a pár návštěv ho tak někdy i použilo, ale tohle je rozhodně zdravější a voňavější varianta jeho využití. Možností recyklace starých nádob, hrníčků nebo třeba kyblíčků je spousta, a pokud hledáte inspiraci, internet poslouží jako nevyčerpatelná múza.

Bylinkovou zahrádku můžu vřele doporučit. Díky ní jsem byla společenská (vydala jsem se na trhy), bio (bez postřiků) a ekologická (dala jsem druhou šanci starému lustru). A teď můžu připravovat pokrmy s bylinkami a zapíjet to drinkama z bylinek. Mojito je jasný, ale zkoušeli jste třeba osvěžující bazalkový drink?

Může vás zajímat

Kdy jste se narodil/a?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s podmínkami a pravidly pro ochranu soukromí těchto webových stránek. Tyto webové stránky používají cookies. Více informací naleznete v našich pravidlech pro ochranu soukromí a používání cookies.